Henryk Wujec zmarł po długiej, ciężkiej chorobie. Miał 79 lat.

Reklama

Henryka Wujca wspominają w sobotę m.in. politycy i samorządowcy, w tym wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, czy opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk.

"Zmarł Henryk Wujec, wielka postać polskiej opozycji demokratycznej, patriota, dobry człowiek. Cześć Jego pamięci!" - napisał w sobotę na Twitterze minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaznaczył, że Wujec mimo ciężkiej choroby, do końca wspierał ruchy obywatelskie. "Zmarł Henryk Wujec. Opozycjonista, działacz KOR i +Solidarności+, społecznik. Człowiek wielkiego serca i żelaznego charakteru, komandor Orderu Odrodzenia Polski. Mimo ciężkiej choroby do końca wspierał ruchy obywatelskie. Będzie nam Go bardzo brakowało. Cześć jego pamięci!" - napisał Trzaskowski.

Największym przyjacielem społeczeństwa obywatelskiego Wujca nazwał z kolei rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. "Odszedł od nas Henryk Wujec, legenda opozycji demokratycznej, największy przyjaciel społeczeństwa obywatelskiego. Wspierał w Radzie Społecznej przy RPO zarówno mnie jak i prof. Irenę Lipowicz. Towarzyszył w spotkaniach regionalnych. Człowiek niezastąpiony. Tak bardzo żal" - napisał na Twitterze Bodnar.

Wyrazy współczucia dla rodziny i najbliższych wyraził także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. "Smutna wiadomość. Nie żyje Henryk Wujec. Działacz opozycji. Legenda Solidarności. Nietuzinkowa postać. Człowiek mądry i wrażliwy. Oddany Polsce i Polakom. Wyrazy współczucia dla Rodziny i Najbliższych. Cześć Jego pamięci!" - zaznaczył Struzik.

Henryka Wujca wspominał również Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. "Henryk Wujec zmarł po długiej, ciężkiej chorobie. Miał 79 lat. Cześć i pamięć" - napisał.

Z kolei twórczyni Polskiej Akcji Humanitarnej, a dziś eurodeputowana PO Janina Ochojska podkreśliła, że Henryk Wujec był przyjacielem organizacji pozarządowych. "Zmarł Henio Wujec. Wspaniały przyjaciel, przedobry człowiek, szlachetny i uczciwy do bólu. Społecznik z powołania i przyjaciel organizacji pozarządowych. Niewielu pamięta, że był z wykształcenia fizykiem. Pełnił wiele funkcji politycznych i społecznych. Odpoczywaj w pokoju, Heniu" - napisała Ochojska.

Władysław Frasyniuk podkreślił, że Wujec jest symbolem odwagi, tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. "Odszedł Henryk Wujec, człowiek niezwykłej dobroci, wielkiego serca i otwartego umysłu. Heniu jest symbolem najważniejszych wartości ruchu Solidarności - odwagi, tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. W takie społeczeństwo wierzył i o takie walczył. Cześć Jego Pamięci" - napisał Frasyniuk.

Wyrazy współczucia dla rodziny przekazała również wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. "Bardzo smutna wiadomość. Zmarł Henryk Wujec, niezwykły człowiek, wielki autorytet, zawsze zaangażowany, zapracowany, ale za każdym razem znajdował czas na rozmowę i obdarowywał wszystkich uśmiechem. Trudno opisać żal po Jego śmierci" - zaznaczyła.

Henryka Wujca pożegnał również poseł KO Michał Szczerba. "Henryk Wujec kilka dni temu napisał z legendami Solidarności list do Przyjaciół Białorusinów: +Solidarność niech płynie od wszystkich wolnych obywateli świata a mury runą+. Wiec +Wolna Warszawa dla Wolnej Białorusi+ rozpoczniemy dziś od minuty ciszy i wspomnienia Henryka Wujca" - napisał szczerba.\

Szczerba dodał, że Henryk Wujec był bojownikiem o wolność, solidarność i przyzwoitość. "Budujący mosty i pojednanie. Zawsze po stronie słabszych i prześladowanych. Zawsze tam, gdzie trzeba i kiedy trzeba. Uczciwy, łagodny i współczujący. Autorytet. Przewodnik. Mąż Ludwiki. Dziękujemy za Twe dobre życie" - napisał Sczerba.

Reklama

Lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia napisał: "Odszedł Henryk Wujec, lider polskiej wolności. Wielki, skromny człowiek. Spoczywaj w pokoju".

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Wujec był współtwórcą pokojowych przemian w kraju. "Zmarł Henryk Wujec, legenda opozycji demokratycznej, współtwórca pokojowych przemian w naszej Ojczyźnie. Zawsze oddany Polsce państwowiec. Jego mądrego głosu będzie bardzo brakować. Spoczywaj w pokoju" - napisał.

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka nazwała z kolei Wujca budowniczym polskiej demokracji. "Ogromna strata. Odszedł Henryk Wujec. Wielka postać, budowniczy polskiej demokracji. Głos rozsądku, autorytet moralny. Wielka, wielka strata dla Polski. Cześć jego pamięci" - napisała.