Sytuacja dotyczy jednej placówki działającej na terenie powiatu kościerskiego i jednej z powiatu kartuskiego. W obu szkołach wykonane w ostatnim czasie badania potwierdziły SARS-CoV-2 u pojedynczych nauczycieli.

Reklama

Ponieważ ci dwaj pedagodzy byli obecni na radach pedagogicznych organizowanych w placówkach, sanepid objął kwarantanną wszystkich pracowników obu szkół i wydał pozytywną opinię dotyczącą zdalnego nauczania. Potrwa ono co najmniej dwa tygodnie.

Sanepid nie informuje, o jakie konkretnie szkoły chodzi, ale - według lokalnych mediów - są to I Liceum Ogólnokształcące w Kościerzynie oraz Szkoła Podstawowa w Kiełpinie w powiecie kartuskim.

W jednej z gdańskich szkół stwierdzono również zakażenie koronawirusem u jednego dziecka i jednego nauczyciela. Kilka osób jest na kwarantannie, ale dyrektor tej placówki nie wystąpił o zmianę trybu nauczania.

Do wtorku do Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych (PPIS) z terenu woj. pomorskiego wpłynęły cztery wnioski dotyczące możliwości stosowania nauczania hybrydowego. Wszystkie dotyczyły szkół z terenu Gdańska.

Także nauczycielka z Zespołu Szkół w Unisławiu (Kujawsko-Pomorskie) jest zakażona koronawirusem. Dyrekcja placówki dostała informację o zakażeniu już po wtorkowym rozpoczęciu roku w placówce. Trwa postępowanie epidemiologiczne. Na kwarantannę kierowane są kolejne osoby — w tym dwoje uczniów.

W Zespole Szkół, na który składają się szkoła podstawowa, branżowa i liceum ogólnokształcące, uczy się kilkaset dzieci. Wójt Unisławia przyznał, że skierował do powiatowego sanepidu wniosek o przejście na tryb nauki zdalnej.

Z kolei w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ostrowie w mazowieckiej gminie Celestynów rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się w trybie zdalnym. Powodem jest kwarantanna jednej z nauczycielek. O tym, czy dzieci pójdą w środę do szkoły, przesądzi wynik testu na koronawirusa nauczycielki.