Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała komunikat w tej sprawie.

"W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich" – czytamy w dokumencie.

Reklama

Duchowny został także pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze. Nakazano mu też wpłacenie "pewnej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich".

Na decyzję Stolicy Apostolskiej zareagował w piątek prezydent Białegostoku; Henryk Gulbinowicz jest od 2000 roku honorowym obywatelem tego miasta, odbierając ten tytuł świętował też w mieście 50-lecie święceń kapłańskich.

"W związku z decyzją Stolicy Apostolskiej, w porozumieniu z przewodniczącym Rady Miasta Białystok, wystąpię z wnioskiem o pozbawienie honorowego obywatelstwa naszego miasta kardynała Henryka Gulbinowicza" - napisał Truskolaski w mediach społecznościowych.

Reklama

W rozmowie z PAP prezydent Białegostoku dodał, że termin rozpatrzenia takiego wniosku zależy od przewodniczącego rady. Zaznaczył, że dla niego sytuacja jest "jednoznaczna"; przypomniał że jeszcze w 2019 roku wystąpił z listem do stosownych instytucji watykańskich o opinię dotyczącą trzech katolickich hierarchów - honorowych obywateli miasta, w tym właśnie Henryka Gulbinowicza, gdy pojawiły się medialne informacje o tym, że mieli oni tuszować aferę dotyczącą pedofilii duchownych. Odpowiedzi nie dostał.

Skoro pośrednio nadeszła odpowiedź, to trzeba niejako +iść za ciosem+. Nie możemy sobie pozwolić na to, że osoba, która nawet jest niegodna pochówku czy mszy w katedrze wrocławskiej, może być honorowym obywatelem Białegostoku- dodał. Wyraził nadzieję, że jego wniosek poprą przynajmniej radni Koalicji Obywatelskiej (którzy w radzie mają większość).

97-letni obecnie Henryk Gulbinowicz w Białymstoku przyjął święcenia kapłańskie, a w 1970 roku został administratorem tamtejszej archidiecezji. W 1976 roku został przeniesiony do Wrocławia, gdzie został metropolitą wrocławskim.