Mamy zapewnienia firmy farmaceutycznej, że szczepionka będzie pod koniec grudnia (…) i myślę, że przełom roku jest takim realnym terminem, kiedy ta szczepionka będzie dostępna w Polsce – powiedział w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Mam nadzieję, że przełom roku będzie przełomowym w walce z koronawirusem w Polsce – dodał.

Reklama

Zapowiedział, że resort zdrowia chce "wyszczepić całą populację osób dorosłych". Wiem, że może w tej chwili utopia, ale naprawdę jest to jedyna realna forma, aby przerwać tę epidemię - wyjaśnił.

Kraska zapewnił, że szczepionka będzie bezpłatna. W pierwszej kolejności zostanie skierowana do seniorów, służby zdrowia, służ mundurowych, czyli do tych wszystkich grup społecznych, które są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem - oznajmił.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w ubiegły poniedziałek, że szczepionka na COVID-19, tworzona przez niego we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 proc. skuteczności. W środę Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 mln dawek.

Reklama

W piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przedstawicielami firmy Pfizer na temat współpracy w przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek na COVID-19.