W Łopusznej na Podhalu odbędą się w tym tygodniu XII Rekolekcje Góralskie - poświęcone także pamięci ks. Józefa Tischnera. Rodzina księdza wystosowała list otwarty do Związku Podhalan (organizatora rekolekcji), w którym "wyraża ubolewanie", że tak się właśnie stało - relacjonuje TOK FM.

Reklama

Rekolekcje mają rozpocząć się od mszy świętej pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego. Wśród prelegentów znaleźli się też m.in. ks. Dariusz Oko znany z homofobicznych wystąpień oraz ks. Andrzej Zwoliński, znany m.in. z postulatów dotyczących zwalczania Halloween.

- Są tam jeszcze inne osoby, które mogą mieć coś ciekawego do powiedzenia na temat Józefa Tischnera, ale myślę, że te trzy osoby nadają ton i chyba są postaciami postrzeganymi jako autorytety w ramach tych rekolekcji - powiedział bratanek księdza Łukasz Tischner. Nauczanie tych trzech księży stoi w rażącej sprzeczności z tym, czego uczył Józef Tischner - dodał.

Zdaniem Łukasza Tischnera, wspomniani trzej duchowni "uchodzą za autorytety w Radiu Maryja i są przez środowiska ojca Tadeusza Rydzyka stawiane jako wzór niezłomności". W opinii rodziny, jeśli ktoś taki reklamuje rekolekcje dotyczące Józefa Tischnera, to "narusza w sposób rażący dobrą pamięć o nim". - Mówiąc kolokwialnie, ksiądz Tischner przewraca się w grobie, widząc, w jaki sposób chce się uczcić jego pamięć - stwierdził gość TOK FM.

Filozof, teolog, publicysta, pisarz, ks. prof. Józef Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Dzieciństwo spędził w Łopusznej k. Nowego Targu. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu w 1949 r. postanowił wstąpić do seminarium.

Studiował prawo i teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył także Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w bazylice katedralnej na Wawelu w 1955 r. Kontynuował studia na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a od 1957 r. na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ, gdzie w 1963 r. obronił pracę doktorską. Kilkakrotnie był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej.

W 1980 r., kiedy został kapelanem Związku Podhalan, postawił sobie za zadanie "skrystalizowanie idei góralszczyzny". Organizował coroczne msze pod Turbaczem w Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej, wspierał rozwój kultury góralskiej. Jest autorem popularnej książki "Historia filozofii po góralsku". Jej bohaterami są znani górale, którym ks. Tischner przypisał poglądy greckich filozofów.

Ks. Tischner zmarł w 2000 r. w Krakowie. Jego grób znajduje się w Łopusznej.