Prezes PiS złożył wieniec na grobie księdza Popiełuszki

"Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński złożył wieniec przy grobie Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. 13 grudnia. Pamiętamy" - poinformował na Twitterze PiS.

Reklama

Popiełuszko był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem Solidarności, którego w październiku 1984 r. zamordowali funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa.

Reklama

Jego pomnik znajduje się na terenie parafii św. Stanisława Kostki przy ul. Stanisława Hozjusza. Grób w kształcie kurhanu, a na nim leżącą płytę granitową w kształcie krzyża zaprojektowano w 1986 r. w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się drewniany krzyż, otoczony różańcem z polnych kamieni, ułożonych w kształcie granic Polski.

W niedzielę przypada 39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Na ulicach polskich miast pojawiły się patrole milicji i wojska, a także czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u, a także utrzymanie reżimu komunistycznego.