Biskupi wyrażają także "nadzieje, że pandemia nie stanie się pretekstem do zmiany lub zawieszenia ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę".

Reklama

W trakcie czwartkowych obrad, które odbyły się online członkowie Rady Stałej KEP podjęli temat próby podważania autorytetu św. Jana Pawła II, zwiększenia liczby mszy św. 25 grudnia oraz 1 i 6 stycznia, handlu w niedzielę, sytuacji mediów katolickich w Polsce, a także działania Fundacji Solo Dios Basta.

Członkowie Rady Stałej podjęli refleksję nad pojawiającymi się coraz częściej próbami podważenia autorytetu św. Jana Pawła II. "Podkreślając wielkość i świętość Papieża Polaka, biskupi apelują, by szczególny czas Świąt Bożego Narodzenia, który w naszej tradycji był zawsze czasem rodzinnych spotkań, a który w tym roku, ze względu na pandemię, przeżyjemy w dużej mierze inaczej niż w latach poprzednich, był okazją do serdecznego, międzypokoleniowego dzielenia się świadectwem wiary i dobroci tego wyjątkowego człowieka" - czytamy w komunikacie.

W związku z decyzją Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która udzieliła zgody biskupom diecezjalnym na zezwalanie swoim prezbiterom na celebrowanie czterech mszy św. 25 grudnia oraz 1 i 6 stycznia, Rada Stała apeluje, by "w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych mszy św. w wyżej wymienionych dniach". "Pozwoliłoby to uczestniczyć w Eucharystii większej liczbie wiernych w tych wyjątkowo ważnych dla katolików świętach" - wyjaśniono.

Biskupi wyrazili również nadzieję, że "pandemia nie stanie się pretekstem do zmiany lub zawieszenia ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę". - Niech niedziela pozostanie czasem umocnienia, niekiedy nadwątlonych całotygodniową pracą, więzi rodzinnych i społecznych; niech będzie przestrzenią emocjonalnego wyciszenia i wzmacniania wartości duchowych w każdym z nas – napisano w komunikacie.

Podczas posiedzenia Rady Stałej biskupi zapoznali się z aktualną sytuacją mediów katolickich w Polsce oraz możliwym poszerzeniem współpracy między Biurem Prasowym KEP, Katolicką Agencją Informacyjną i portalem Opoka.

Rada Stała zwróciła również uwagę na nieuzgodnione z Konferencją Episkopatu Polski działania Fundacji Solo Dios Basta i inicjatywę modlitewną pt. Różaniec do granic czasu. "Doceniając wkład laikatu w dzieło ewangelizacji, Rada Stała zauważa jednak, że Fundacja kolejny raz zaprasza do udziału w wydarzeniu, które pozbawione jest teologicznego i pastoralnego uporządkowania oraz przebiega poza Kościołem instytucjonalnym" – czytamy w komunikacie.