Bardzo zła jakość powietrza - jak wynika z danych GIOŚ - jest obecnie w Szczecinie, Raciborzu, Radomsku Wodzisławiu Śląskim, Przemyślu, Pabianicach, Kaliszu, Katowicach, Zgierzu, Sierpcu, Pleszewie, Łasku, Łodzi, Lublińcu i Cieszynie. Oznacza to, że w tych miastach dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść ponad 150 µg/m3.

Reklama

Zła jakość powietrza występuje m.in. w Poznaniu, Brzegu, Kielcach, Otwocku, Katowicach, Żywcu, Rybniku, Kędzierzynie-Koźlu Ustroniu, Warszawie, Siedlcach, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Koninie, Gliwicach, Toruniu, Zabrzu, Kościerzynie, Mosinie, Olkuszu, Konstancinie-Jeziorna, Zakopanem, Kutnie, Środzie Śląskiej.

Oznacza to, że dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść tam od 110,1-150 µg/m3.

Do złej jakości powietrza przyczyniają się bardzo niskie temperatury w ostatnich dniach, brak wiatru i dogrzewanie domów węglem - powiedział w środę PAP zastępca naczelnika Wydziału Zarządzenia Kryzysowego i Spraw Obronnych w Kaliszu Dominik Kałużny.

Apel o pozostanie w domach

W związku z taką sytuacją wydziały zarządzenia kryzysowego urzędów zagrożonych smogiem miast apelują do mieszkańców o pozostanie w domach, unikania intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz. Nie wolno wietrzyć pomieszczeń, nie jest zalecanie palenie w kominku.

O zachowanie ostrożności szczególnie prosi się kobiety w ciąży, rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze i chore oraz ozdrowieńców.

Szczególnie narażone na utratę zdrowia, z powodu wdychania zanieczyszczonego powietrza, są osoby cierpiące na przewlekłe choroby serca (zwłaszcza niewydolność serca, chorobę wieńcową), układu oddechowego (np. astmę), nowotwory – powiedział Kałużny.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Osoby z problemami kardiologicznymi mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia, np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.

Podobne objawy mogą też wystąpić u osób zdrowych.

Reklama

Bardzo dobra jakość powietrza w Polsce jest w Augustowie i Suwałkach. Na pozostałych obszarach kraju jakość powietrza określona jest jako dobra, umiarkowana i dostateczna.