Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, chodzi o partię jaj "Świeże jaja", klasa A, kategoria wagowa L-Duże, 10 szt. z minimalnej trwałości: 20.07.2021, o kodzie na skorupkach: 3PL 30221328. Producentem jest INVEST MICHEL Sp. j., Kobierne 44A, 05-311 Dębe Wielkie, nr zakładu pakowania jaj PL 14125903 WE.

Reklama

O sprawie poinformowano powiatowego lekarza weterynarii w Mińsku Mazowieckim, nadzorującego producenta kwestionowanych jaj, który podjął stosowne działania wyjaśniające. Zakład pakowania jaj INVEST MICHEL natychmiast po otrzymaniu informacji o niezgodności rozpoczął wycofanie danej partii z obrotu oraz poinformował fermę, z której pochodziły jaja.

Trwa dalsze postępowanie wyjaśniające

GIS informuje, że zakład w ramach prowadzonej kontroli wewnętrznej dotychczas nie stwierdził niezgodności zarówno w procedurach higienicznych, jak i w badaniach laboratoryjnych. Zespół HACCP firmy dokonał kontroli wewnętrznej zakładu. Zapisy produkcyjne oraz rejestry mycia i dezynfekcji zakładu nie wykazały nieprawidłowości. Badania powierzchni maszyn produkcyjnych i pomieszczeń magazynowych wykonane przez podmiot nie wykazały obecności pałeczek Salmonella - czytamy w komunikacie.

Reklama

Poinformowano, że trwa dalsze postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.

GIS zwraca uwagę, że "bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami".

Firma INVEST MICHEL poinformowała, że zgodnie z polityką, jakości firmy oraz w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne swoich klientów, konsumenci, którzy kupili produkt z kwestionowanej partii produkcyjnej, proszeni są o kontakt z zakładem pakowania pod nr tel. 606-990-211. Wszystkim klientom, którzy zwrócą produkt lub jego część wraz z opakowaniem (niezbędne do identyfikacji partii produktu), zostanie zwrócony produkt pełnowartościowy lub koszt nabycia produktu.

Zasady ostrożności w obchodzeniu się z jajami znajdują się na stronie internetowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny: https://www.pzh.gov.pl/jaja-co-powinienes-wiedziec-2 .