Do godziny 19 mazowieccy strażacy interweniowali 70 razy w związku z frontem burzowym. Najwięcej interwencji odnotowano w Warszawie - 12 oraz w powiatach grodziskim, grójeckim i przasnyskim po 6. Wołomińskim oraz żyrardowskim po 4 - poinformował PAP rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Krzysztof Kierzkowski.

Reklama

Strażacy podczas wyjazdów usuwają głównie skutki silnego wiatru, czyli przewrócone drzewa i połamane gałęzie. I tak np. w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej drzewo przewróciło się na trzy samochody osobowe. Z kolei na Białołęce na ul. Internetowej 15-metrowe drzewo przewróciło się na dom jednorodzinny. W żadnym ze zdarzeń nikt nie został ranny.

Ulewa w Warszawie / PAP / Mateusz Marek

Wcześniej też stołeczna straż informowała, że jedno z przewróconych drzew spadło na linię tramwajową na ul. Woronicza na Mokotowie, a wiatr porwał blaszany garaż.

Zalania po burzy / PAP / Mateusz Marek
Reklama

W niemal całej Polsce, w tym na Mazowszu IMGW ostrzegało wcześniej właśnie przed burzami z gradem oraz upałem. Według tych prognoz należy spodziewać się na tym obszarze burz, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 50 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami może padać grad.

Zalania po burzy, która przeszła nad Warszawą / PAP / Mateusz Marek

RCB w alercie rozesłanym w czwartek po południu do mieszkańców ostrzegło przed burzami, ulewnym deszczem, silnym wiatrem i lokalnie gradem. Takie zjawiska mogą wystąpić w czwartek, w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek rano. Należy zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Możliwe są podtopienia - brzmi alert.