Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że do godz. 11 w województwie łódzkim mogą pojawić się gwałtowne zjawiska pogodowe.

Reklama

Prognozowane są burze, którym - jak podaje IMGW - towarzyszyć mogą ulewne opady deszczu, miejscami do 50 mm/h, oraz opady gradu.

Sprawdź pogodę na dziennik.pl>>>

Siła wiatru 100 km/h i ulewy

Siła wiatru może osiągnąć w porywach do 100 km/h - napisano w komunikacie.

Prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych zjawisk meteorolodzy oceniają na 85 procent. W nocy z czwartku na piątek podano, że gwałtownymi burzami zagrożone są powiaty: opoczyński, piotrkowski, radomszczański, rawski, skierniewicki, tomaszowski oraz Piotrków Trybunalski i Skierniewice. W piątek nad ranem ostrzeżenie rozszerzono na teren całego regionu.

Teraz silne ulewy przechodzą m.in. nad Łodzią i w okolicach. Synoptycy przewidują, że burze z ulewami i porywistym wiatrem przejdą nad regionem wieczorem i w nocy z piątku na sobotę.

Jak przekazał PAP rzecznik Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi mł. bryg. Jędrzej Pawlak, strażacy wyjeżdżali ponad 140 razy, najwięcej pracy mieli w pow. sieradzkim (50 interwencji), poddębickim (29) i kutnowskim (19).

Strażacy pomagali głównie przy podtopieniach budynków, pożarach budynków z powodu wyładowań atmosferycznych oraz wiatrołomach. Połamane drzewa blokowały m.in. drogi oraz uszkodziły linie energetyczne. W związku z tym w piątek nad ranem ok. 16 tys. odbiorców w Łódzkiem, w tym ponad 12 tys. w pow. sieradzkim nie ma prądu. Energetycy usuwają awarie na bieżąco.

W nocy ewakuowano dwa obozy harcerskie - powiecie pajęczańskim (42 osoby), a w powiecie wieluńskim 51 obozowiczów. Obóz z 54 harcerzami w powiecie piotrkowskim został przygotowany do ewakuacji.