"Do godz. 20 było około 80 zgłoszeń do straży pożarnej w związku z trwającymi burzami" - przekazał PAP rzecznik komendanta mazowieckiego PSP bryg. Karol Kierzkowski. Najwięcej z nich było na Ursynowie. Stołeczna straż informuje z kolei, że zgłoszenia cały czas napływają i dotyczą głównie podtopień garaży, piwnic, czy też połamanych drzew czy spadających konarów. Nie ma żadnych rannych.

Reklama

Zamknięte wejście, by chronić stację przed wodą

Przez burze metro na stacji Stokłosy na Ursynowie musiało zamknąć jedno wejście. - Mimo tego ze stacji nadal można korzystać - przekazała rzeczniczka metra Anna Bartoń. Jak wyjaśniła, grodzie zostały zamknięte, aby do stacji nie wlewała się woda w związku z intensywnymi opadami deszczu. - W tej chwili woda jest wypompowywana - dodała.

Aktualna pogoda, prognoza pogody>>>

Kierowcy mieli problemy z dostaniem się z Doliny Służewieckiej do al. KEN, ponieważ woda zalała zjazd. Zalane były również inne ulice na Ursynowie. Zaskoczeni kierowcy mają problemy z dalszą jazdą, a niektórzy mieszkańcy wracają do domów brodząc w wodzie.

Również w Śródmieściu burze spowodowały szkody. Na Krakowskim Przedmieściu wiatr powywracał parasole, krzesła i stoliki w jednym z kawiarnianych ogródków.

Są opóźnienia w kursowaniu pociągów SKM i KM. Uszkodzone są urządzenia sterowania ruchem kolejowym m.in. na stacji Warszawa Zachodnia. "Z powodu intensywnych opadów deszczu w obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego występują utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i KM. Możliwe opóźnienia, odwołania, przekierowania i relacje skrócone pociągów - informuje Warszawski Transport Publiczny. Dodano, że może to dotyczyć komunikacji w innych miejscach stolicy.

Burze spowodowały usterkę urządzeń sterowania ruchem kolejowych w rejonie stacji Warszawa Zachodnia na peronie 8 i na szlaku Lesiów – Dobieszyn. Ponadto drzewo spadło na sieć trakcyjną na torze numer 1 na szlaku Warszawa Zachodnia – Warszawa Włochy.

Mazowsze: 419 interwencji

Reklama

Na całym Mazowszu do godz. 20:00 strażacy interweniowali 419 razy w związku z frontem burzowym. - Najwięcej interwencji było w powiacie płockim - 118, Warszawie 80 (najwięcej w dzielnicy Ursynów) powiecie piaseczyńskim - 49, otwockim - 23, pułtuskim - 14, żyrardowskim - 14, warszawskim zachodnim - 8" - przekazał rzecznik komendanta mazowieckiego PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Podczas burz uszkodzeniu uległo 10 dachów na domach i trzy dachy na budynkach gospodarczych. Interwencje straży dotyczą głównie przewróconych drzew i urwanych konarów oraz podtopień piwnic budynków. Nikt nie został ranny.

Straż - ze względu na sezon wakacyjny - sprawdza też obozy harcerskie. - Jednostki PSP z terenu województwa mazowieckiego nawiązały kontakt radiowy lub telefoniczny z obozowiskami pod namiotami zlokalizowanymi na obszarach leśnych - przekazał rzecznik. Do tej pory żaden z komendantów obozów nie zgłosił potrzeby ewakuacji. Chodzi o 14 obozów z 700 uczestnikami.

Od poniedziałku nadal obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia przed upałem oraz burzami z gradem. Alerty dotyczą terenu całego kraju. Burzom towarzyszą wiatr - w porywach do 90 km/h i grad. Na obszarze niemal całej Polski obowiązują alerty drugiego stopnia przed upałami oraz burzami z gradem. Front przechodzi obecnie przez Mazowsze. Ostrzegał przed nim również alert RCB.