Błaszczak zapowiedział w Warszawie, że w tym roku obchody święta Wojska Polskiego 15 sierpnia będą się odbywały pod hasłem: "Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej". Podkreślił, że tego dnia resort obrony w formie festynów będzie chciał przedstawić społeczeństwu profesjonalizm Wojska Polskiego. Jak dodał, pokazy sprzętu i umiejętności wojskowych mają promować służbę w wojsku i zachęcać do wstępowania w jego szeregi.

Reklama

Minister zapowiedział, że w całym kraju obędzie się 30 takich festynów. Wymienił przykładowe miejscowości: Kolno, Kobylin, Teresin.

Honorowa zmiana wart, pikniki wojskowe

15 sierpnia w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się honorowa zmian wart. Pikniki wojskowe w stolicy będą zorganizowane na Pl. Piłsudskiego, przy Muzeum Wojska Polskiego oraz na Stadionie Narodowym.

Na piknikach mają działać mobilne punkty szczepień. Zostanie wystawiony sprzęt wojskowy, będzie też możliwość rozmowy z żołnierzami. Wystawione zostaną też kuchnie polowe. - Zapraszam do tego, żeby porozmawiać z żołnierzami. Żebyśmy wspólnie, jako wspólnota narodowa odczuwali dumę z tego, jaką postawę przybierali nasi przodkowie. Żebyśmy wspólnie odczuwali dumę z tego, że ta spuścizna historyczna jest cechą, wokół której kształtowane są postawy żołnierzy Wojska Polskiego - powiedział Błaszczak.

Przed kilkoma dniami szef MON poinformował, że nie będzie defilady 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego ze względu na zagrożenie epidemiczne.

Reklama

Program obchodów

W czwartek resort obrony przedstawił program obchodów Święta Wojska Polskiego. "14 i 15 sierpnia, w ramach obchodów święta Wojska Polskiego, na piknikach zobaczyć będzie można m.in.: pokazy sprzętu i wyszkolenia żołnierzy, pokazy lotnicze, koncerty orkiestr wojskowych, przewidziano też mobilne punkty szczepień, strefy zabaw dla dzieci i żołnierską kuchnię" - napisano w informacji na stronach resortu.

Dodano, że tegoroczne obchody "będą rozciągnięte w czasie i przestrzeni dlatego, by w związku z malejącym, ale ciągle istniejącym zagrożeniem pandemicznym, nie gromadzić tłumów".

"To nie tylko spotkanie z Wojskiem Polskim i tradycyjna grochówka, będzie można całą rodziną wziąć udział w biegu na orientację z żołnierzami mistrzami sportu. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody" - napisano.

14 sierpnia o godz. 19:00 na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie rozpocznie się uroczysty Capstrzyk, a o godz. 21 w Ossowie, Apel Pamięci przed Krzyżem Ks. Mjr. I. Skorupki, bohatera Bitwy Warszawskiej - poinformowano.

"15 sierpnia w Warszawie, w południe, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, jak co roku oddamy hołd bohaterom podczas uroczystej odprawy wart. Po jej zakończeniu będzie można pozostać na pikniku na Placu Piłsudskiego lub przemaszerować wraz z żołnierzami i orkiestrą wojskową z Pl. Piłsudskiego na piknik do Muzeum Wojska Polskiego. Trzeci wielki piknik wojskowy pod hasłem "Zostań żołnierzem RP" rozpocznie się o godz. 11.00 na Stadionie Narodowym, tam dodatkową atrakcją będzie strzelnica kontenerowa" - poinformowano.

"W czasie pikników zapraszamy także do wspólnego muzykowania i śpiewania żołnierskich pieśni. O 19.20 uczcimy bohaterów 1920 roku wspólnym odśpiewaniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego "Marsz Pierwszej Brygady", na Placu Piłsudskiego" - dodano.

Resort podał też miejscowości gdzie będą festyny. Są to - 14 sierpnia: Rypin, Strzelce, Ossów, Kluczbork, Suwałki, a 15 sierpnia: Polkowice, Tuchola, Hrubieszów, Strzelce Krajeńskie, Ozorków, Biskupice, Warszawa, Iłża, Zwoleń, Teresin, Radzymin, Brzeg, Solina, Dynów, Grajewo, Kolno, Kościerzyna, Koziegłowy, Skoczów, Nowa Słupia, Gołdap, Kobylin, Wierzchowo.