Jak poinformował oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Krakowie st. kpt. Bartłomiej Rosiek, deszcz wciąż pada, ale mniej intensywnie niż w nocy; poziom wody w Serafie się obniża.

To dobry prognostyk dla nas. Jak woda jeszcze bardziej spadnie, zaczniemy ją wypompowywać z zalanych posesji - wskazał strażak.

Reklama

Według niego w Krakowie ulewami najbardziej zostały dotknięty rejon Prokocimia, gdzie w czwartek wieczorem wystąpiła z koryta rzeka Serafa, zalewając okoliczne ulice m.in. Półłanki, Bieżanowską, mjr Sucharskiego, Udzieli. Tylko przy ul. Udzieli zalanych zostało pięć domów oraz parkingi podziemne w trzech blokach mieszkalnych.

Aktualna pogoda, prognoza pogody>>>

W powiecie krakowskim trudna sytuacja była w gminie Zielonki, gdzie mieszkańcy tej miejscowości zmagali się z wezbraną rzeką Białuchą. W nocy zalała ona drogę wojewódzką 794, która – według relacji strażaków – powinna być już przejezdna.

Zalane ulice w Krakowie / PAP / Łukasz Gągulski
Zalane ulice w Krakowie / PAP / Łukasz Gągulski
Zalane ulice w Krakowie / PAP / Łukasz Gągulski
Zalane ulice w Krakowie / PAP / Łukasz Gągulski

Uszkodzone tory

PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały w piątek rano, że na trasie z Krakowa do Zakopanego, na odcinku między Rabą Wyżną a Sieniawą w nocy wstrzymany został ruch pociągów. Ulewne deszcze spowodowały uszkodzenie terenu obok toru.

Ze względów na bezpieczeństwa wprowadzono komunikację zastępczą: Przewozy regionalne, Polregio - komunikacja zastępcza na odcinku Chabówka – Zakopane.

PKP Intercity - za dwa pociągi zastępcza komunikacja autobusowa – pociąg Karpaty relacji Gdynia – Zakopane ( ZKA na odc. Chabówka – Zakopane) i pociąg Witkacy relacji Gdynia - Zakopane (ZKA na odcinku Zakopane – Kraków).

Podróżni o zmianach w komunikacji informowani są na stacjach, przystankach oraz w pociągach.