Informację o zdarzeniu policjanci z komisariatu w Orzyszu otrzymali od urzędnika tamtejszego magistratu. Na podstawie nagrań z kamer monitoringu ustalili, że jeden z chłopców bawiących się w skateparku narysował markerem m.in. na rampie symbole przypominające kształtem swastyki. Okazało się, że autorem tych rysunków jest 12-latek z Ełku.

Reklama

Na zdjęciach opublikowanych przez policję widać, że narysowane przez 12-latka swastyki mają ramiona zgięte w lewo, czyli odwrotnie niż w swastyce uznawanej za symbol niemieckich nazistów.

Wyjaśniając okoliczności tego zdarzenia funkcjonariusze przeprowadzili rozmowę z chłopcem w obecności matki. 12-latek powiedział, że bez powodu rysował sobie po rampie symbole, które widział w Internecie, ale nie wiedział, co one oznaczają. Myślał, że mają pozytywne znaczenie - podała policja.

Reklama

Sprawą 12-latka zajmie się sąd rodzinny dla nieletnich

Według policji nastolatek żałował swojego zachowania, a matka zadeklarowała, że skontaktuje się z orzyskim magistratem, żeby ustalić jak naprawić wyrządzoną przez syna szkodę. Z uwagi na wiek chłopca sprawą zajmie się teraz sąd rodzinny i nieletnich.

Policja przypomina, że za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają rodzice lub prawni opiekunowie, a za publiczne propagowanie faszystowskiego ustroju państwa grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.