Abp Hoser od końca lipca w ciężkim stanie przebywał w szpitalu. "Niestety, na skutek powikłań pocovidowych arcybiskup Henryk Hoser ponownie znalazł się w szpitalu" - podano wówczas na profilu facebookowym biskupa seniora diecezji warszawsko-praskiej. Polecamy naszego Pasterza modlitwie, łącząc się z Nim w krzyżu cierpienia i choroby - napisano.

Reklama

Biskup senior diecezji warszawsko-praskiej po raz pierwszy trafił do szpitala z powodu zakażenia koronawirusem 3 kwietnia.

Biskup diecezji warszawsko-praskiej

Henryk Hoser urodził się 27 listopada 1942 roku w Warszawie jako Janusza i Haliny z Zabłońskich. W 1944 r. rodzina tymczasowo przeniosła się do Pruszkowa, gdzie ks. Henryk ukończył szkołę podstawową i liceum.

Podjął studia na Akademii Medycznej, uzyskując – w 1966 r. – dyplom z medycyny. Po ukończeniu studiów otrzymał stanowisko asystenta na Akademii Medycznej.

W roku 1968 wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni), składając 8 września 1970 r. pierwszą profesję zakonną. W Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, jako alumn, był współtwórcą Grupy Misyjnej, istniejącej nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

W latach 1969-1974 odbył studia z filozofii i teologii w Wyższym Seminarium Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. 16 czerwca 1974 r., otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Władysława Miziołka. Między 1975 a 1996 rokiem pracował jako misjonarz w Rwandzie.

Zmarły duchowny przewodniczył Zespołowi Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskupem mianował go 22 stycznia 2005 r. papież Jan Paweł II.

Benedykt XVI mianował abp. Hosera biskupem diecezji warszawsko-praskiej, którą objął 28 czerwca 2008 r., a jej działaniami kierował do 8 grudnia 2017 r. Jego zawołanie biskupie brzmiało: "Maior est Deus" (łac. Bóg jest większy).