O tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości rekomenduje ministrowi do spraw Unii Europejskiej złożenie wniosku o zmianę składu sędziowskiego poprzez wyłączenie sędzi Rosario Silvy de Lapuerty jako pierwszy poinformował portal wPolityce.pl. Informację tę potwierdził wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Reklama

- Potwierdzam. Przekazaliśmy rekomendację, żeby Polska złożyła w toczących się postępowaniach wniosek o wyłączenie pani Rosario de Lapuerty - powiedział Kaleta. Dodał, że wniosek ten jest zasadny, pomimo że kadencja Rosario Silvy de Lapuerty kończy się 6 października. - Mamy nadzieję, że pan minister (Konrad) Szymański pozytywnie go rozpatrzy i nasz pełnomocnik - przez niego wskazany - taki wniosek złoży - zaznaczył.

Wiceszef MS podkreślił, że we wniosku wskazano przede wszystkim na przeszłość sędzi Rosario Silvy de Lapuerty i jej silne powiązania z partią hiszpańską należącą do Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Zdaniem Kalety wskazuje to, że sędzia de Lapuerta "może nie być obiektywna w tym sporze". - To właśnie politycy EPP najsilniej naciskają na to, żeby Polskę karać. Są to działania bezprawne i czysto polityczne - ocenił Kaleta.

Reklama

"Precedensowe" orzeczenia

Dodał, że orzeczenia wydawane wobec Polski przez hiszpańską sędzię "są precedensowe". - Nigdy wcześniej tego rodzaju orzeczenia w historii Unii Europejskiej nie zapadały, więc rodzi to wątpliwości, czy ona rozstrzyga te wnioski w sposób obiektywny - powiedział. Zapytany o to, kiedy wniosek mógłby zostać przekazany do TSUE zaznaczył, że - w zależności od decyzji, która zostanie podjęta w KPRM - mógłby zostać wysłany już w poniedziałek.

Portal wPolityce.pl przypomnia, że sędzia Rosario Silva de Lapuerta, która jest wiceprezesem TSUE "wydała dwa szokujące postanowienia bijące w polską rację stanu". "W pierwszym postanowieniu zabezpieczeniu z maja tego roku nakazała ona zamknąć kopalnię Turów. W drugiej nałożyła na Polskę drakońską karę 500 tys. euro dziennie za niewykonanie postanowienia z maja" - podkreślono.

Portal zaznaczył ponadto, że resort sprawiedliwości w swoim wniosku dla ministra Szymańskiego zwraca m.in. uwagę "na inne antypolskie orzeczenia składów TSUE, w których zasiadała hiszpańska wiceprezes". "Chodzi m.in. o orzeczenia dotyczące Puszczy Białowieskiej z 2017 roku oraz o decyzję TSUE z lipca 2020 dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. To postanowienie o +zamrożeniu+ Izby Dyscyplinarnej było wyjątkowo krytykowane, gdyż ingerowało ono w ustrój kraju członkowskiego. TSUE znacznie wykroczył poza swoje kompetencje. Sędzia Rosario Silva de Lapuerta jednoosobowo wydała też postanowienie z 14 lipca tego roku dotyczące Izby Dyscyplinarnej" - napisano.