"Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, zgłoszony przez @MSWiA_GOV_PL. Projekt, który trafi teraz do Sejmu zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu" - napisał na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji.

Reklama

"Liczba prób przekroczenia granicy nie maleje"

- Działania reżimu Alaksandra Łukaszenki wymagały zdecydowanej reakcji rządu - podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński po przyjęciu przez rząd projektu dotyczącego budowy zapory na granicy. Takie zabezpieczenie sprawdziło się już w innych krajach; sprawdzi się i u nas - podkreślił.

Kamiński w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej zaznaczył, że Straż Graniczna od kilku miesięcy odnotowuje zwiększoną presję migracyjną na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej. - Pomimo zapewnienia dodatkowego wsparcia kadrowego dla oddziałów SG, pomocy żołnierzy Sił Zbrojnych RP i Policji oraz zastosowanych tymczasowych instalacji, liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej nie maleje - zauważył.

Resort poinformował, że celem przyjętego projektu ustawy - którym zajmie się Sejm - jest określenie zasad realizacji budowy zabezpieczenia granicy, stanowiącej też granicę zewnętrzną UE. "Projektowane rozwiązanie będzie polegać na stworzeniu podstaw prawnych umożliwiających szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji" - wyjaśniło MSWiA. W przyjętym przez rząd projekcie, jak wskazano, "zaproponowano stworzenie mechanizmów, które umożliwią wybudowanie ogrodzenia w możliwie najkrótszym czasie".

Reklama

- Projekt zakłada, że ustawa wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu, ze względu na wyjątkową pilność realizacji inwestycji w kontekście istniejących zagrożeń na granicy państwowej" - zaznaczył szef MSWiA. "Działania reżimu Łukaszenki wymagały zdecydowanej reakcji naszego rządu - podkreślił Kamiński.

Formalnym inwestorem budowy bariery wzdłuż granicy państwowej będzie, jak przekazał resort, komendant główny Straży Granicznej, który zostanie uprawniony do powołania pełnomocnika w tej sprawie. Zostanie też powołany zespół do przygotowania i realizacji tej inwestycji.

Polska wybuduje "bardzo poważną zaporę"

Budowę zapory na granicy z Białorusią, innej niż doraźne zabezpieczenia, zapowiedział w ubiegłym tygodniu wicepremier ds. bezpieczeństwa, prezes PiS Jarosław Kaczyński po wyjazdowym posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Jak wtedy mówił, zapadła - także w wymiarze finansowym - decyzja o budowie "bardzo poważnej zapory". - Omawialiśmy również podjęte już decyzje, podjęte także w sferze finansowej o budowie tam bardzo poważnej zapory. Nie tych zapór, które zostały stworzone doraźne, które takiej zapory, którą trudno sforosować - przekazał Kaczyński. Powołał się na doświadczenie Węgier i Grecji. - Na tej części granicy, która nie przebiega wzdłuż środka Bugu tego rodzaju zapora będzie budowana - powiedział.