Zespół prasowy podlaskiej policji poinformował w czwartek o czterech takich przypadkach zatrzymań w Chrabołach, Haćkach, Hajnówce i Bielsku Podlaskim. Taksówką zatrzymaną w Chrabołach kierował Polak; wiózł dwóch mężczyzn nielegalnie przebywających w Polsce, w aucie jechał też obywatel Iranu, który ma prawo legalnego pobytu na terenie Unii Europejskiej, który również został zatrzymany jako podejrzany o pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Reklama

Obywatele Syrii, Iraku z niemieckimi paszportami

W Haćkach zatrzymano Irakijczyka z niemieckim paszportem, który również był kurierem przewożącym dwóch mężczyzn. Jak podała policja, uciekli oni przed przyjazdem policjantów, gdy taksówkarz (jechali taksówką) zatrzymał się na poboczu drogi. Ostatecznie zatrzymali ich, przybyli na miejsce funkcjonariusze i przekazali SG. Imigrantami byli Irakijczyk i Irańczyk.

W Hajnówce policjanci z Gdańska, wspierający przy granicy podlaskich policjantów, zatrzymali obywatela Syrii z niemieckim paszportem, przewożącego obywatelkę Syrii, która nielegalnie przebywała na terytorium RP. W Bielsku Podlaskim policjanci zatrzymali obywatela Azerbejdżanu legalnie przebywającego w Polsce, który wiózł seatem trzech migrantów – obywateli Syrii.

Reklama

Wszyscy zatrzymani kurierzy podejrzewani są o organizację innym osobom przekraczania granicy RP wbrew przepisom; grozi za to nawet do 8 lat więzienia.

Śląska policja poinformowała w czwartek o działaniach prowadzonych przy granicy z Białorusią przez funkcjonariuszy również z tego regionu. Kilka dni temu policjanci z tego miasta brali udział w zatrzymaniu w Czeremsze busa na numerach rejestracyjnych z Sosnowca, 38-letni Gruzin wiózł w tym aucie 22 nielegalnych imigrantów. Większość z nich zadeklarowała obywatelstwo irackie.

"Początkowo Gruzin tłumaczył, że nie wiedział, kogo przewozi, ale ostatecznie przyznał, że dostał zlecenie na przetransportowanie imigrantów z polsko-białoruskiej granicy do Niemiec. Pasażerowie transita zostali przekazani Straży Granicznej" - podała śląska policja.