22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis zezwalający - na mocy ustawy z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wyrok TK spowodował w całej Polsce protesty osób sprzeciwiających się orzeczeniu.

Reklama

W rocznicę tego wyroku w Warszawie odbyła się manifestacja. Protestujący zebrali się na rondzie Dmowskiego, skąd przeszli przed Trybunał Konstytucyjny. - Aborcja jest symbolem walki o wolność - mówiła przed TK jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart.

"Bez kompromisów"

Manifestacja odbyła się hasłem "Bronimy życia". Protestujący mieli ze sobą transparenty z hasłami jak m.in. "Jestem za aborcją, bo kocham kobiety", "Piekło wszystkich macic", "Legalna aborcja", "Strajk Kobiet z kobietami" oraz flagi tęczowe, UE i Strajku Kobiet. W proteście uczestniczyli przedstawiciele Lewicy i Polska 2050. Podczas marszu i przed TK demonstranci skandowali "Aborcja była, jest i będzie" oraz "Niepodległa jest dla wszystkich".

Reklama

Na rondzie Dmowskiego organizatorki protestu zbierały podpisy pod obywatelskim projektem ustawy: "Legalna aborcja. Bez kompromisów". W projekcie jest m.in. darmowa aborcja do końca 12. tygodnia ciąży bez względu na powód i po 12. tygodniu ciąży w przypadku wad płodu czy likwidacja klauzuli sumienia.

Protesty w rocznicę orzeczenia TK odbyły się również w innych miastach, w tym m.in. w Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy, Zamościu, Olsztynie, Opolu czy Częstochowie.

KSP: Na trasie nie odnotowano żadnych zagrożeń

Reklama

Na trasie przemarszu nie odnotowano żadnych zagrożeń - poinformowała wieczorem po zakończeniu marszu Komenda Stołeczna Policji. Media zwracają uwagę, że frekwencja w czasie demonstracji w Warszawie i innych polskich miastach była niewielka.

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że "dzięki temu, że było ono zgłoszone, możliwe były wyłączenia ruchu, dlatego też na trasie przemarszu nie odnotowano żadnych zagrożeń". "Na wszystkich ciągach komunikacyjnych w centrum miasta ruch odbywa się płynnie. Policjanci KSP dbają o bezpieczeństwo mieszkańców" - dodano.