Zarzuty zostały postawione 26-latkowi z gminy Szczebrzeszyn i dwóm mieszkańcom Zamościa w wieku 20 i 28 lat. Jak poinformowała w poniedziałek starszy aspirant Dorota Krukowska–Bubiło z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu do zatrzymania 26-latka doszło w minioną środę. - Następnego dnia po zatrzymaniu mężczyzna został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut. Kolejni podejrzani, dwaj mieszkańcy Zamościa w wieku 20 i 28 lat zatrzymani zostali w piątek. Oni również usłyszeli już zarzuty. Podejrzani działali wspólnie i w porozumieniu, do czynu przyznali się i złożyli wyjaśnienia - przekazała Krukowska-Bubiło.

Reklama

Mężczyźni decyzją prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Zamościu, do czasu sądowego finału tej sprawy, zostali objęci policyjnym dozorem.

Hasła... oraz groźby

Do zdarzenia doszło 22 i 23 września 2021 roku. - Nieznani jeszcze wówczas sprawcy farbą namalowali napisy na blokach mieszkalnych, przystankach, garażach oraz innych budynkach i elementach architektonicznych. Naniesione przez wandali napisy podważały prawdziwość pandemii, zawierały również hasła antyszczepionkowe. Treść niektórych stanowiła bezprawne groźby kierowane wobec członków Rady Ministrów. Malunki zostały naniesione w kilkunastu miejscach na terenie Zamościa oraz miasta i gminy Szczebrzeszyn - powiedziała Krukowska-Bubiło.

Wyjaśnieniem sprawy zajęli się kryminalni z zamojskiej komendy. W efekcie prowadzonych działań, na bazie zgromadzonego materiału funkcjonariusze wytypowali trzech młodych mężczyzn, podejrzewanych o to przestępstwo.

Zgodnie z kodeksem karnym grozi im kara pozbawienia wolności do lat 5. O ich dalszym losie zdecyduje sąd.