Jak powiedział w Radiu ZET Adam Niedzielski "rynek leków w zakresie koronawirusa obecnie bardzo szybko się rozwija".

Niedzielski o walce z COVID-19

Jest kilka obiecujących preparatów, które są możliwe do stosowania na każdym etapie terapeutycznym. Obecnie w szpitalach mamy remdesivir, ale pojawiają się propozycję stosowania leków, które są nawet bardziej skuteczne. W zeszłym roku dyskutowaliśmy o różnych szczepionkach przeciwko COVID-19, a obecnie bardzo dużo dyskutujemy na temat leków - dodał szef resortu zdrowia.

Reklama

Jak ocenił Niedzielski skutecznie w walce z pandemią będą leki na koronawirusa.

Jeśli będziemy mieli skuteczne szczepienia i skuteczne leki, to będziemy w coraz mniejszym stopniu porzucać nasz normalny tryb życia - tłumaczył Niedzielski.

Czarny scenariusz

Według "czarnego scenariusza", jeżeli do połowy grudnia nie będzie wyraźnego spadku zakażeń, możliwe są bardziej dolegliwe restrykcje - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia pytany w Radiu Zet o szczyt czwartej fali epidemii stwierdził, że według prognoz apogeum zakażeń nastąpi w tym tygodniu lub za tydzień. Po tym czasie - jak mówił - liczba zachorowań powinna maleć.

Niedzielski przekazał, że "czarny scenariusz" zakłada jednak utrzymywanie się wysokiej liczby zakażeń. - Przyjmujemy sobie taką cezurę mniej więcej połowy w grudnia, jeżeli nie będziemy mieli do tego czasu wyraźnego spadku zakażeń, to na pewno będzie nas to zmuszało do podjęcia działań, które będą bardziej dolegliwe - powiedział szef MZ.

Reklama

Jak dodał, taka sytuacja oznaczałaby zagrożenie dla wydolności systemu opieki zdrowotnej. Minister zaznaczył jednocześnie, że ten wariant jest mało prawdopodobny, ale musi być brany pod uwagę.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 12 334 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 8 osób z COVID-19. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 357 763 przypadki. Zmarło 80 830 osób z COVID-19.