Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformowała, że do prokuratury wpłynęły zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z serią publikacji we francuskiej gazecie "Liberation" dotyczących korupcji w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Prokuratura analizuje zawiadomienia i w najbliższym czasie podejmie decyzję w tym zakresie - zaznaczyła rzecznik.

Reklama

Francuska gazeta napisała o rzekomej korupcji i handlu wpływami między innymi: przewodniczącego TSUE sędziego Koena Lenaertsa oraz ważnych unijnych urzędników związanych z EPL. Według gazety w latach 2010-2018 politycy partii uczestniczyli w spotkaniach, które były nielegalnie finansowane z publicznych funduszy.

Spotkania na zamku Chambord

W takich spotkaniach mieli brać udział m.in. były szef KE Jean-Claude Juncker, były wiceprzewodniczący KE Jyrki Katainen czy Johannes Hahn, obecny komisarz UE ds. budżetu i bliski współpracownik przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Według dziennika pod wpływem lobbystów ma znajdować się również obecny szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Do lobbowania i "urabiania" polityków unijnych miało dochodzić m.in. we francuskim zamku Chambord, słynącym z polowań organizowanych przez polityków i biznesmenów. "Liberation" twierdzi również, że KE oraz władze kilku państw naciskały na Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, aby nie prowadził śledztwa w tej sprawie.