Na początku grudnia media informowały, że kandydatem do Trybunału Konstytucyjnego rekomendowanym przez Solidarną Polskę ma zostać I zastępca Prokuratora Generalnego, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. W latach 2015-2016 pełnił on funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w latach 2006-2007 był natomiast szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Reklama

"Walczył na pierwszej linii"

Pytany o tę kwestię podczas czwartkowej konferencji prasowej minister sprawiedliwości, prokurator generalny i lider SP Zbigniew Ziobro ocenił, że "prokurator Święczkowski jest wybitnym prawnikiem, państwowcem, człowiekiem, który zjadł zęby na walce z najgroźniejszymi najbardziej brutalnymi przestępcami". - Na pierwszej linii walczył z bandytami, którzy nie wahali się używać szantażu, gróźb i dopuszczali się najcięższych przestępstw. Jeśli tylko zechciałby kandydować, byłby znakomitym kandydatem - oświadczył.

Reklama

Wakat w Trybunale Konstytucyjnym trwa od 23 lipca, od kiedy w stan spoczynku przeszedł Leon Kieres. Sejm nie wybrał jeszcze jego następcy.