Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji zmierzającą m.in. do tego, by podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogły posiadać w spółkach medialnych działających na podstawie polskich koncesji, udziały nieprzekraczające 49 proc.

Reklama

- Prezydent (...), jako reprezentant całego społeczeństwa, zawsze powinien brać pod uwagę opinię społeczeństwa przy zatwierdzaniu bądź odrzucaniu ustaw, które wyszły z Sejmu RP. Już kilka dni temu w wywiadzie dla PAP mówiłem, że prezydent powinien tę decyzję podjąć autonomicznie, kierując się jedynie wolą obywateli, a nie wolą któregokolwiek z obozów politycznych, a także zawalczyć tą ustawą o interes Polski w relacjach z Amerykanami, którzy zaczęli wymigiwać się ze wzmacniania wschodniej flanki - przekonywał w rozmowie z Onetem lider Kukiz'15.

19 grudnia w różnych miejscach kraju odbyły się manifestacje z udziałem m.in. liderów ugrupowań opozycyjnych, podczas których wzywano prezydenta do zawetowania nowelizacji - podnoszono m.in., że konsekwencje nowych przepisów dotyczyłyby obecnie Grupy TVN, której właścicielem jest podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego - amerykański koncern Discovery.

Reklama