W ostatnich dniach w mediach pojawiły się kolejne informacje mające, zgodnie z deklaracjami publikujących, pochodzić ze skrzynki e-mailowej szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Tym razem w korespondencji pojawiają się stwierdzenia dotyczące strajku w oświacie w 2019 r., m.in. takie, że "nauczyciele jako grupa w następnych kilkudziesięciu godzinach zostaną dobici i poniżeni falą hejtu".

Reklama

Przedstawiciele rządu, m.in. jego rzecznik Piotr Müller, konsekwentnie powtarzają, że zgodnie z zaleceniami ekspertów nie będą komentować informacji, które pojawiają się na kanałach wykorzystywanych przez grupę hakerską, gdyż są one przedmiotem walki dezinformacyjnej.

Wniosek ma dotyczyć zniesławienia

- W 2019 r. ZNP podjął decyzję, na mocy uchwały swoich ciał statutowych, o wejściu w spór zbiorowy. (...) Konsekwencją sporu było przeprowadzenie od 8 do 26 kwietnia 2019 r. strajku pracowników oświaty. (...) Z opublikowanych w mediach e-maili, które rzekomo mają pochodzić ze skrzynki e-mailowej ministra Dworczyka, wynika, że część materiałów mogła być sporządzana na zamówienie prominentnych polityków strony rządowej - powiedział Broniarz.

Reklama

- W związku z tym Związek Nauczycielstwa Polskiego jeszcze w tym tygodniu złoży wniosek do prokuratury o wszczęcie dochodzenia w sprawie dotyczącej podejrzenia popełnienia następujących przestępstw: zniesławienia pracowników systemu oświaty - jako grupy zawodowej oraz zniesławienia ZNP jako osoby prawnej - poinformował szef ZNP.