Jak przekazała w czwartkowej informacji spółka, "ten unikatowy walor kolekcjonerski w symboliczny sposób upamiętnia profesjonalizm i bohaterską postawę żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji stojących na straży bezpieczeństwa naszego kraju".

Reklama

Za Polskim Mundurem

Na znaczku "Za Polskim Mundurem” przedstawiono naszywki umieszczone na mundurach trzech służb: Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji. Wzdłuż dolnej krawędzi umieszczono napis: POLSKA. Znaczek jest beznominałowy, o wartości odpowiadającej opłacie za krajową przesyłkę listową nierejestrowaną ekonomiczną format S. "Zgodnie z cennikiem usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym stanowi wartość 3,60 zł" - wskazano.

Nakład znaczków to 5 mln szt.

Jak wskazał prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot, cytowany w informacji, emisją znaczka spółka "uhonorowała trud służby żołnierzy oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji na granicy polsko-białoruskiej". Także i my dokładamy swoją cegiełkę do wszystkich pięknych słów zawartych w kartkach przekazanych mundurowym za pośrednictwem Poczty w ramach akcji MuremZaPolskimMundurem - dodał.

Spółka przypomniała, że na przełomie 2021 i 2022 r. państwo polskie stanęło przed wyzwaniem obrony polsko-białoruskiej granicy przed falą obywateli różnych państw, próbujących nielegalnie przedostać się na nasze terytorium. "Skala tego procederu sprawiła, że naszej wschodniej granicy muszą strzec – stojąc ramię w ramię – nie tylko funkcjonariusze Straży Granicznej, ale także tysiące żołnierzy i funkcjonariuszy Policji" - stwierdzono.

Oprócz okolicznościowego znaczka w formacie 31,25 x 25,5 mm Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieje na niej słup graniczny oraz funkcjonariusz Służby Granicznej z lornetką.