W związku z występującymi wiatrami na terenie całego kraju, który powodują utrudnienie w ruchu kolejowym, informujemy, że w dniach 19-20 lutego br. – mogą występować duże opóźnienia w kursowaniu lub odwołania pociągów. Pasażerowie, którzy chcą zrezygnować z podróży, a zakupili bilet w kasie, otrzymają zwrot kosztów za bilet bez potrącenia odstępnego – podano w informacji opublikowanej w niedzielę na profilu PKP Intercity na Twitterze.

Reklama

Dodano, że zwrot odstępnego za bilety zakupione w systemie e-IC jest możliwy w drodze reklamacji.

Jak informowało w sobotę PKP Intercity, miedzy 8 a 18 tego dnia odwołano 67 pociągów. Z kolei PKP Polskie Linie Kolejowe zawiadomiły w sobotę, że do 18 odnotowano 400 wydarzeń na sieci związanych z warunkami pogodowymi.

Trwało przywracanie połączenia na szlakach między innymi: Sztum – Malbork, Terespol Pomorski - Subkowy, Słupsk – Stargard, Szczecinek – Runowo Pomorskie i Piła – Stargard.

Opóźnienia

Pociągi do Krakowa, Wrocławia, Bielska-Białej, Rzeszowa, Łodzi czy Gdyni są opóźnione - informował w sobotę Onet.

Biuro prasowe PKP Intercity opóźnienia tłumaczyło wichurami.

Orkan Eunice paraliżuje kolej

Przez Polskę przechodzi orkan Eunice. Jak przekazał rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski, do godz. 18 służby techniczne spółki odnotowały 400 wydarzeń na sieci związanych z warunkami pogodowymi.

Służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. usuwając powalone konary i reperując sieć trakcyjną odblokowują kolejne odcinki torów przywracając połączenia na szlakach między innymi: Sztum – Malbork, Terespol Pomorski - Subkowy, Słupsk – Stargard, Szczecinek – Runowo Pomorskie i Piła – Stargard - wskazał Jakubowski.

Podkreślił, że aby zapewnić sprawne połączenia przy trudnych warunkach atmosferycznych wykorzystywane są lokomotywy osłonowe (czyli lokomotywy spalinowe pozwalające ściągnąć pociąg ze szlaku do stacji i odblokować tor), m.in. na linii kolejowej Warszawa – Gdańsk - w wyniku zaniku napięcia z sieci zewnętrznej między Nasielskiem a Ciechanowem.

Jakubowski przekazał, że wracają pociągi na linię od Warszawy do Tłuszcza i do Białegostoku, służby natomiast nadal pracują nad przywróceniem sprawności urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji Łochów.

Reklama

O zmianach pasażerowie są informowani tak szybko, jak to jest możliwe. Informacje są przekazywane na stacjach i przystankach oraz za pośrednictwem strony www.portalpasazera.pl - przypomniał rzecznik PKP PLK.

Oznajmił, że w nocy służby PLK wykonały jazdy patrolowe na ponad 3000 km linii. Na torach, na czas silnego wiatru, wprowadzono dodatkowo 19 lokomotyw osłonowych. W pogotowiu jest 175 drużyn szybkiego reagowania i 18 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego. Do naprawy sieci trakcyjnej przewidziano 65 pociągów sieciowych.