Rzecznik komendanta głównego Policji przekazał, że Zoltan P. został zatrzymany w Kępnie przez policjantów z Zespołu Poszukiwań Celowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przy współpracy policyjnej sieci ENFAST w Biurze Kryminalnym KGP.

Reklama

Akcja zatrzymania została przeprowadzona w środę wieczorem. Do wytypowanego w Kępnie mieszkania weszła grupa bojowa Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego w Poznaniu. Policjanci zatrzymali mężczyznę, który od pewnego czasu mieszkał tam w wynajętym mieszkaniu. Posługiwał się fałszywymi danymi osobowymi - zrelacjonował insp. Ciarka.

Rzecznik KGP podkreślił, że Zoltan P. to jeden z najbardziej poszukiwanych przestępców na Węgrzech i w Europie. Węgier ukrywał się od 8 lat.

Europes Most Wanted

Reklama

Jest podejrzany o zlecenie zabójstwa swojego wspólnika. Brał udział w napadzie na grupę obywateli Chin, podczas której doszło do strzelaniny z użyciem karabinów Kałasznikow. Odpowiada także za kradzież 1,5 mln Euro w gotówce. Komunikat o poszukiwanym był opublikowany na stronie Europes Most Wanted - zaznaczył inspektor.

Policjanci z Poznania zbierali informacje o poszukiwanym z przedstawicielami ENFAST. Z chwilą potwierdzenia jego prawdziwej tożsamości przygotowali akcję zatrzymania. W najbardziej dogodnym momencie do działań wkroczyli policyjni kontrterroryści - dodał rzecznik KGP.

Uciekinier będzie teraz przebywał w polskim areszcie, oczekując na ekstradycję do Węgier - poinformował insp. Ciarka.

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Bartłomiej Figaj