- Do godziny 19.00 w wyniku opadów deszczu strażacy odnotowali 1060 zgłoszeń, najwięcej na terenie województwa śląskiego - 470 oraz małopolskiego - 134 - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że nie ma osób rannych.

Reklama

W czternastu województwach obowiązują pogodowe ostrzeżenia pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia w jednym z powiatów woj. warmińsko-mazurskiego. IMGW ostrzega przed burzami i burzami z gradem. Zaleca pozostanie w domach.

Aktualna pogoda, prognoza pogody>>>

Tylko w woj. śląskim do czwartkowego wieczora strażacy odnotowali 380 zgłoszeń w związku z burzami, które od kilku godzin przetaczają się nad regionem. Towarzyszące im obfite opady skutkowały powstaniem zalewisk na drogach i zalaniem posesji.

Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska poinformowała, że najwięcej zgłoszeń było jak dotychczas w powiecie gliwickim (70), Piekarach Śląskich (57), w powiecie będzińskim (55), Zawierciu (41) i Tarnowskich Górach (35).

Strażacy wyjeżdżają głównie do zalanych dróg i posesji. Internauci i lokalne media informują m.in. o zalewiskach, które powstały na drogach, czy placach w Myszkowie, w okolicach Kłobucka, czy w Rudzie Śląskiej. W niektórych miejscach, zgodnie z ostrzeżeniem meteorologów, gwałtownym opadom deszczu towarzyszył też grad. Jak podała Gołębiowska, w regionie dotychczas nie było poważniejszych interwencji.