Gwałtowna ulewa, która przeszła nad stolicą Pomorza Zachodniego spowodowała utrudnienia w ruchu. Niektóre ulice w centrum miasta zostały zalane. Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień m.in. na ul. Cyryla i Metodego, Batalionów Chłopskich, 1 maja, Madalińskiego i Niemcewicza.

Reklama

Aktualna pogoda, prognoza pogody>>>

Straż pożarna w województwie zachodniopomorskim do godz. 17.00 interweniowała 310 razy. Częściowo zalane zostały szpital przy Unii Lubelskiej.

- Zalane pomieszczenia, korytarz na poziomie minus jeden w okolicy laboratorium Diagnostyka i oprócz tego na SOR dziecięcym i SOR dla dorosłych. Straż pożarna była, wypompowywali i dalej służby pracują. My tez już pompy mamy dodatkowe, gdyby nasilił się deszcz, to jesteśmy w miarę zabezpieczeni - przekazała rzeczniczka szpitala przy Unii Lubelskiej dr Joanna Woźnicka.

Podobna sytuacja miała miejsce w szpitalu klinicznym nr 2 na Pomorzanach. "W kilku miejscach nas zalało, ale - co najważniejsze - sale chorych są bezpieczne, suche, pacjenci są bezpieczni, żaden sprzęt nie ucierpiał. Nie ma żadnych znacznych strat" – przekazała rzeczniczka prasowa szpitala klinicznego nr 2 Bogna Bartkiewicz.

Reklama

Zablokowana jest droga krajowa nr 20 między Kościerzyną a miejscowością Korne po powaleniu drzew przez wichurę. Utrudnienia w ruchu mogą potrwać do godz. 22" - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jak przekazał dyżurny GDDKiA w Gdańsku Dawid Doruch, do powalenia drzew między Kościerzyną a miejscowości Korne na drodze krajowej nr 20 doszło o godz. 19.30. - Do czasu zakończenia prac przez straż pożarną droga jest zablokowana - dodał dyżurny GDDKiA.

Ewakuacja uczestników festiwalu Open'er

Pogoda zmusiła organizatorów Open'era, odbywającego się w gdyńskim Kosakowie, do ewakuacji uczestników. "UWAGA. Bardzo prosimy o zachowanie spokoju i podążanie w kierunku wyjść" - taki komunikat wyświetlono na telebimach umieszczonych z dwóch stron sceny głównej.

Reklama

Harcerze bezpieczni

Jak podał rzecznik KW PSP w Szczecinie st. kpt. Tomasz Kubiak, przeniesiono także uczestników 14 obozów harcerskich, łącznie ponad 900 osób do obozu rezerwowego w Szczecinku i do szkoły w Bornem Sulinowie. Z informacji przekazanych przez szczecinecką policję wynika, że decyzje o ewakuacji zostały podjęte wyprzedzająco, po otrzymaniu alertów, przed spodziewanymi burzami.

Podobnie w Prochnówku (powiat wałecki) do budynku gospodarczego przeniesiono dwa obozy harcerskie. Łącznie ewakuowano 70 osób.

W Czaplinku (zachodniopomorskie) na jeziorze Drawsko przewrócił się jacht typu Omega, z wody podjęto 6 osób – 5 dzieci i instruktor. Do godz. 17.00 straż pożarna odnotowała 310 interwencji związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi. Najwięcej w Szczecinie (64) oraz powiatach: stargardzkim (45), gryfińskim (44), goleniowskim (44) myśliborskim (26), drawskim (24), pyrzyckim (15), polickim (15), świdwińskim (8), gryfińskim i choszczeńskim (7).

IMGW wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem dla całego województwa zachodniopomorskiego. "Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu lokalnie do 70 mm oraz porywy wiatru do 95 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad" – poinformował IMGW.

Alert we wschodniej części regionu obowiązuje do północy, w zachodniej do godz. 22:00.

Prognozy na noc

W nocy z piątku na sobotę burze i deszcz, które będą przemieszczały się z zachodu na wschód. Noc najcieplejsza na wschodzie ok. 20 stopni Celsjusza - poinformował dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Szymon Ogórek. W nocy zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, a nad ranem na zachodzie rozpogodzenia. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu oraz burze, od zachodu stopniowo zanikające. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 50 mm.

- Dzisiejsza noc będzie związana z dalszym przemieszczaniem się burz i opadów z zachodu w kierunkach wschodnich. Burze nie dotrą jedynie na północny wschód – poinformował Ogórek.

Temperatura minimalna wyniesie od 13 stopni Celsjusza na zachodzie, około 17 stopni w centrum, do 20 stopni na wschodzie.

Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni, na wschodzie południowo-wschodni i południowy. W czasie burz porywy wiatru osiągną do 100 km/h, miejscami do 120 km/h.