11 listopada będzie niezła pogoda, aby spędzić dzień na świeżym powietrzu, szczególnie, że nie prognozujemy intensywnych opadów deszczu, nie będzie też porywistego wiatru, choć jego podmuchy sprawią łopotanie flag – mówi meteorolog z IMGW Anna Woźniak.

Reklama

<<<SPRAWDŹ AKTUALNĄ PROGNOZĘ POGODY>>>

Meteorolog: Jak na listopad to niezły wynik

Po przejściu frontu atmosferycznego, będziemy mieć w piątek zachmurzenie duże, ale bez deszczu. Wiatr słaby i umiarkowany północno-zachodni. W ciągu dnia na przeważającym obszarze najwyższa temperatura to 11 stopni Celsjusza, jedynie na zachodzie do 13, a nawet 14 stopni Celsjusza. Jak na listopad to niezły wynik – ocenia Woźniak. Natomiast w sobotę i niedzielę nad całą Polską będzie się stopniowo rozbudowywał wyż. Niestety w tym momencie nie możemy określić, jaką przyniesie aurę. Ciężko stwierdzić, czy będzie to jesienny pogodny wyż, czy raczej wręcz przeciwnie – listopadowy, zgniły – przyznaje.

Reklama

Obecnie więcej wskazuje, że ze względu na to, iż wyż przyjdzie z południowego zachodu, zachmurzenie utrzyma się na poziomie umiarkowanym i dużym – wskazuje Woźniak. Noce stosunkowo ciepłe. Nie będzie znacznych spadków temperatury, wyniesie ona od ok. 6 do 7 stopni. Natomiast w ciągu dnia w najcieplejszym momencie ok. 12 stopni. Nie spodziewamy się żadnych drastycznych zmian. Nie będzie ani bardzo ciepłego, ani bardzo zimno, raczej umiarkowana, jesienna pogoda bez deszczu – mówi meteorolog.

Pogoda na środę i czwartek

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w Europie południowa połowa kontynentu oraz wschodnia jego część jest pod wpływem rozległego, ale słabego wyżu z centrami nad Hiszpanią oraz zachodnią Rosją. Pozostały obszar Europy znajduje się w zasięgu rozległego niżu z głównym ośrodkiem w rejonie Wysp Owczych oraz związanego z nim układu frontów atmosferycznych. Polska jest pod wpływem niżu, a na północnym zachodzie zaznacza się strefa chłodnego frontu atmosferycznego związanego z płytkim niżem znad Finlandii. Jedynie wschodnia i południowa część kraju pozostaje pod wpływem wyżu. Cieplejsza masa powietrza jest powoli wypierana na wschód przez napływające z zachodu nieco chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1003 hPa i zacznie rosnąć.

Prognoza na środę

Reklama

W środę na południowym wschodzie kraju zachmurzenie małe, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. Miejscami na północy i północnym zachodzie słabe opady deszczu. Rano miejscami we wschodniej połowie oraz w kotlinach górskich mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura maksymalna od 10 stopni na północnym wschodzie oraz w kotlinach górskich, około 13 stopni C. w centrum do 15,16 stopni na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 60 km/h, w Tatrach w porywach 75 km/h.

W Warszawie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Temperatura maksymalna około 13 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy. W nocy zachmurzenie umiarkowane, po północy wzrastające do dużego. Nad ranem możliwe słabe opady deszczu. Temperatura minimalna 7 stopni. Wiatr słaby, południowo-zachodni i południowy.

W nocy na południowym wschodzie zachmurzenie małe, na pozostałym obszarze duże z większymi przejaśnieniami. Z północnego zachodu ku centrum przemieszczać się będzie strefa opadów deszczu. Początkowo na wschodzie lokalnie możliwe mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od dwóch, trzech stopni na południowym wschodzie i częściowo wschodzie, około 6 stopni w centrum do 9 na zachodzie i 11 stopni nad morzem; chłodniej tylko w kotlinach karpackich, około 0. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie i nad morzem okresami porywisty, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 70 km/h.

Jaka aura w czwartek?

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, głównie na zachodzie. Miejscami opady deszczu, wysoko w Tatrach deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 8 stopni w kotlinach karpackich i 9 stopni na wschodzie do 13 stopni na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, jedynie nad morzem chwilami porywisty, południowo-zachodni skręcający na zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 60 km/h, w Tatrach do 70 km/h.

W czwartek w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 12 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.