O śmierci prof. Zielińskiego poinformował także we wtorek były RPO Adam Bodnar. "Odszedł od nas prof. Adam Zieliński, Rzecznik Praw Obywatelskich III kadencji. Prawdziwy erudyta, znakomity cywilista, człowiek wielkiej kultury i honoru. Bardzo mnie wspierał w służbie publicznej. Cześć Jego Pamięci!" - napisał na Twitterze Bodnar.

Reklama

Adam Zieliński był Rzecznikiem Praw Obywatelskich trzeciej kadencji w latach 1996–2000. Wcześniej w latach 1982–1992 był sędzią i prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego. W 1989 r. został wybrany na posła na Sejm kontraktowy z ramienia PZPR, w pierwszej turze głosowania jako jeden z kandydatów z 35-osobowej listy krajowej.

Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Zdobył stopień doktora nauk prawnych, zrobił też habilitację, a w 1989 r. uzyskał stopień profesora zwyczajnego. Przez sześć lat był sędzią Sądu Powiatowego w Warszawie, a w latach 1961-1982 orzekał w Sądzie Okręgowym dla m. st. Warszawy.

Jak podaje biuro RPO Zieliński jako Rzecznik "podpisał porozumienie United Nations Development Program w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych".

Podpisał również porozumienie z Regionalnym Biurem na Europę i Kraje WNP Programu Narodów Zjednoczonych ds. rozwoju o współpracy mające na celu udzielanie pomocy krajom Europy Środkowej i Wschodniej w tworzeniu instytucji ochrony praw człowieka.

W 1999 r. został wiceprezydentem European Ombudsman Institute. Był pracownikiem Instytutu Prawa Cywilnego Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Był również członkiem Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim w 1970 r. oraz dwukrotnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 1978 r. oraz w 1984 r".

Mateusz Mikowski