Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP Stanisław Żaryn przekazał w mediach społecznościowych, że publikacja fałszywego zdjęcia premiera to reakcja Rosji na ostatnią wizytę Mateusza Morawieckiego w Kijowie.

Reklama

"Publikowane w społecznościowych i tradycyjnych materiały bazują na ewidentnie fałszywym zdjęciu, które rzekomo przedstawia polskiego Premiera składającego kwiaty przy pomniku Bandery" - napisał na Twitterze Żaryn.

W jego opinii działania propagandowe oparte na fałszywym zdjęciu mają na celu uderzenie w wizerunek Premiera RP, ale także destabilizację debaty publicznej w Polsce.

Reklama

"Rosja liczy, że promowanie kłamstwa dotyczącego honorowania Bandery przez władze RP wytworzy w reakcji wrogość wobec Rządu RP i Ukrainy. Propagandowy przekaz jest transferowany do polskiej infosfery, ale również do infosfery krajów Zachodu" - stwierdził Stanisław Żaryn.

Jego zdaniem działania propagandowe korespondują z typowymi dla Rosji próbami zaognienia relacji Polski i Ukrainy. "Dla Kremla jest to obecnie cel priorytetowy" - podkreślił Żaryn.

Luiza Łuniewska