W sobotę wieczorem otrzymaliśmy zgłoszenie, że na placu zabaw na osiedlu Stare Stawy przebywają pijane nastolatki. Z relacji osoby zgłaszającej wynikało, iż jedna z dziewcząt leży na ziemi – powiedziała Małgorzata Jurecka.

Interwencja policji i szpital

Na osiedle udał się policyjny patrol. Na placu zabaw zastali dwie 14–latki z gminy Brzeszcze oraz 15–letnią mieszkankę Oświęcimia. Były pod silnym działaniem alkoholu i źle się czuły. Wspólnie wypiły butelkę wódki o pojemności 0,7 l. Mundurowi udzielili im pierwszej pomocy i wezwali pogotowie oraz rodziców – zrelacjonowała Jurecka.

Reklama

Policjantka poinformowała, że dwie nastolatki po badaniach zostały oddane pod opiekę rodziców. Jedna z 14-latek trafiła na leczenie do szpitala. Badanie jej stanu trzeźwości wykazało 1,9 promila alkoholu – dodała Małgorzata Jurecka.

Sprawa o przeciwdziałanie demoralizacji

Pijanymi dziewczętami zajmie się wydział rodzinny i nieletnich sądu rejonowego w Oświęcimiu. Wszczęta zostanie sprawa o przeciwdziałanie demoralizacji. Odrębne postępowanie prowadzone będzie w celu ustalenia okoliczności, w jakich nieletnie weszły w posiadanie alkoholu, a także czy doszło do przestępstwa rozpijania małoletnich – zaznaczyła rzecznik oświęcimskiej policji.

Małgorzata Jurecka przypominała, że czas spędzany poza domem przez nastolatków staje się czasem okazją do eksperymentowania z papierosami, alkoholem czy narkotykami. W przypadku osób do 18 roku życia takie zachowanie stanowi przejaw demoralizacji – podkreśliła.

Autor: Marek Szafrański