RCB poinformowało w poniedziałek rano, że wiatr będzie wiał ze średnią prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 95 km/h. Z prognoz wynika, że "najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek" - podało RCB.

Alert RCB

W związku z tym, uruchomiony został SMS-owy system ostrzegania o zagrożeniu tzw. Alert RCB.

Dla mieszkańców powiatów: lęborskiego, puckiego, słupskiego, wejherowskiego oraz Trójmiasta (a także kilku powiatów woj. zachodniopomorskiego) wysyłany jest sms o treści: "Uwaga! Dziś i w nocy (20/21.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr".

Reklama

RCB przypomniało też, by pamiętać, aby usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr; przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami; zamknąć okna i drzwi, pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe; nie zatrzymywać się pod drzewami, zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz; przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii, gdyż wiatr może uszkodzić linie energetyczne oraz uważać podczas jazdy samochodem, ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

"O przypadkach, które Waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112" - podkreśliło RCB.

autor: Piotr Mirowicz