Straż Graniczna zwraca uwagę, że od dłuższego czasu takie incydenty nie zdarzały się. W mediach społecznościowych SG i na stronie internetowej Podlaskiego Oddziału SG opublikowany został krótki film ze zdarzenia, które miało miejsce w miniony poniedziałek.

Reklama

Incydent na granicy

"Patrole polskich służb zostały zaatakowane przez grupę mężczyzn znajdujących się po stronie białoruskiej. Cudzoziemcy byli niezadowoleni, że polska granica jest ochraniana. Rzucali kamieniami i gałęziami. W strefie przy granicy znaleźli się za zgodą służb białoruskich" - podała SG we wtorek na Twitterze.

Reklama

Podlaski Oddział SG poinformował, że do incydentu doszło w poniedziałek ok. 7 rano na odcinku granicy z Białorusią, za której ochronę odpowiada placówka w Dubiczach Cerkiewnych (Podlaskie). Nikt nie doznał obrażeń.

"Cudzoziemcy znaleźli się w specjalnej strefie przy granicy dzięki nieustającemu zaangażowaniu służb białoruskich w proceder nielegalnej migracji. Żołnierze białoruscy umożliwiają wejście w specjalnie chronioną strefę po swojej stronie, która zabezpieczona jest tzw. systemą (sistiema - PAP)" - podkreśla polska SG.

Minionej doby odnotowała ona 89 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski; 12 spośród tych osób podchodziło pod stalową zaporę, ale ostatecznie wycofały się, widząc polskie patrole. Dziewięciu migrantów przeprawiło się do Polski przez rzekę Istoczanka.

Reklama

Od początku marca SG odnotowała ponad 2,1 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej. W lutym było to ok. 1,5 tys. prób, w styczniu ponad 1,4 tys.

autor: Robert Fiłończuk