O tym, że ktoś zniszczył pomnik Jana Pawła II, policjanci zostali poinformowani w poniedziałek, 3 kwietnia. Zawiadomił ich jeden z mieszkańców Stalowej Woli, który przyszedł do dyżurnego komendy powiatowej policji.

Reklama

Zgłoszenie o zniszczeniu pomnika przy bazylice, poprzez oblanie go czerwona substancją, otrzymaliśmy o godz. 7.30. Patrol wysłany na miejsce potwierdził zgłoszenie. Policjanci wykonali oględziny, zabezpieczyli ślady. Prowadzone są czynności mające na celu ustalenie sprawcy bądź sprawców tego zdarzenia oraz świadków – powiedziała PAP mł. asp. Małgorzata Kania, rzecznik prasowa komendy policji w Stalowej Woli. Policjanci m.in. sprawdzają nagrania z monitoringu miejskiego.

Do incydentu odniosła się diecezja sandomierska, przed południem kuria opublikowała na swojej stornie komunikat w tej sprawie. "Wyrażamy ubolewanie z powodu zbezczeszczenia pomnika św. Jana Pawła II w Stalowej Woli. Oszczercza kampania prowadzona w ostatnim czasie przez niektóre media, zbiera niestety swoje plony. Przeżywając Wielki Tydzień, módlmy się o nawrócenie osób winnych tego haniebnego czynu i bądźmy czujni" – czytamy na stronie kurii diecezji sandomierskiej.

Reakcja prezydenta

Oświadczenie wydał także prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny. "Zło nie jest silniejsze od dobra, ale to od nas zależy czy dobro i miłość zwyciężą" – napisał w pierwszym zdaniu prezydent Nadbereżny. Następnie wyraził dezaprobatę "dla sprawcy tak haniebnego czynu" i wezwał ludzi dobrej woli "do jeszcze większego zjednoczenia wokół wartości, które pozostawił nam do obrony Święty Jan Paweł II".

"Nie możemy pozostać wobec tych zorganizowanych akcji niszczenia pamięci o naszym wielkim Rodaku bierni, w obojętności i milczeniu" – czytamy dalej w oświadczeniu prezydenta Stalowej Woli. "Nie możemy pozostać obojętni na atak na nas samych, na nasze najświętsze wartości, fundamenty, na których zbudowana jest nasza Ojczyzna, Polska. Zapatrzeni we wzór miłości i przebaczenia, jaki pozostawił nam swoim życiem Papież Jan Paweł II, nie możemy na zło odpowiadać złem" – napisał prezydent Stalowej Woli.

Autorka: Agnieszka Lipska