Pogoda na środę: Będzie nawet 30 stopni Celsjusza

W środę na północy i w centrum Polski będzie pogodnie i bardzo ciepło. Według najnowszych prognoz IMGW, temperatura może dziś osiągnąć w niektórych miejscach nawet 30 stopni Celsjusza.

Jak podał na Twitterze IMGW, z prognozy numerycznej pola temperatury powietrza na godzinę 14:00 wynika, że "w Gorzowie Wielkopolskim oraz w Bydgoszczy maksymalna temperatura powietrza osiągnie wartość 30°C”.

Reklama

IMGW: Ostrzeżenia przed burzami z gradem

Inaczej sytuacja pogodowa zapowiada się na południu Polski, gdzie należy spodziewać się burz i burz z gradem.

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Lokalnie drobny grad” – informuje IMGW.

Z najnowszych prognoz IMGW wynika, że burze z gradem pojawią się na południowym wschodzie kraju. Gwałtownie w pogodzie będzie w:

  • województwie podkarpackim
  • województwie małopolskim
  • w południowych powiatach województwa świętokrzyskiego
  • w południowych powiatach województwa lubelskiego
  • w południowej części województwa śląskiego.

Ostrzeżenia obowiązują od godz. 12 do 21. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz z gradem wyznaczono na 85 proc.

Burze nad Polską: Gdzie jeszcze zagrzmi?

Zagrzmi również bardziej na zachód. Tam jednak burzom nie powinien już towarzyszyć grad. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami wydano dla:

  • południowej części województwa opolskiego
  • południowo-wschodnich powiatów województwa dolnośląskiego.

Ostrzeżenia obowiązują od godz. 13 do 21, a prawdopodobieństwo wystąpienia burz wyznaczono na 75 proc.

Gdzie jest burza? Najnowsze dane IMGW

Z najnowszych wskazań IMGW wynika, że pierwsze burze pojawiły się około godziny 13.00 na zachód od Leszna.

"Pierwsze pojedyncze burze pojawiły się na zachód od Leszna. Burzom towarzyszą opady deszczu rzędu 10-15 mm/h. W najbliższych godzinach prognozuje się tworzenie kolejnych wolno przemieszczających i rozproszonych burz" - podano w komunikacie.

Kolejny komunikat IMGW wydany około godz. 15.00 mówi o burzach na pograniczu województw lubuskiego i dolnośląskiego. "Pojedyncze burze występują na pograniczu woj. dolnośląskiego i lubuskiego. Kolejna strefa stacjonarnych burz zlokalizowana jest od północnej Opolszczyzny przez Ziemię Łódzką po Mazowsze i Podlasie oraz w Tatrach" - czytamy.

Nowe zagrożenie: IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne

Dla obszarów objętych ostrzeżenia meteorologicznymi wydano także ostrzeżenie hydrologiczne.

"W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. Istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych” – poinformował IMGW.

Jak zaznaczył Instytut, ostrzeżenie zostało wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. „Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich)” - napisano.