Najnowszy alert RCB

„UWAGA! Dziś i jutro (12/13.06) występuje duże zagrożenie pożarowe lasów. Zachowaj ostrożność i nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie” – brzmi najnowszy alert RCB.

Ostrzeżenie dotyczy części sześciu województw:

Reklama
  • dolnośląskiego
  • kujawsko-pomorskiego
  • lubuskiego
  • mazowieckiego
  • wielkopolskiego
  • warmińsko-mazurskiego.

IMGW ostrzega przed dwoma rodzajami zagrożeń

Z danych IMGW wynika natomiast, że zagrożenie pożarowe lasu jest na poziomie ekstremalnym lub bardzo wysokim w całej północnej Polsce. Lepsza sytuacja jest na południu, gdzie w ostatnich dniach notowano opady deszczu.

"W minionej dobie sumy opadów sięgały 50 mm. Niestety po raz kolejny były to opady jedynie lokalne, podobnie jak w poprzednich dniach, na południowym wschodzie. Zagrożenie suszą i pożarowe jest więc nadal wysokie w przeważającej części kraju” – poinformował IMGW.

Niepokojące mapy Polski potwierdzają zagrożenie

Instytut opublikował też na Twitterze mapy m.in. sumy opadów z czerwca i wskaźnika wilgotności gleby, które potwierdzają zagrożenia pożarowe i suszą na północy kraju.

"Deficyt opadów idealnie odzwierciedla zagrożenie pożarowe oraz suszę glebową i hydrologiczną w północnej połowie kraju” – napisał IMGW w komentarzu do map.

Reklama

Prognoza pogody na najbliższe dni

Z najnowszych prognoz pogody IMGW wynika, że w tygodniu sytuacja może się poprawić. Wprawdzie dziś na przeważającym obszarze kraju będzie jeszcze pogodnie i dość ciepło, ale już wtorek będzie zdecydowanie chłodniejszy, a opady deszczu ominą tylko północny zachód.

W drugiej połowie tygodnia w wielu miejscach wystąpią przelotne opady deszczu, a nawet burze i będzie coraz cieplej. W weekend temperatura miejscami osiągnie 25-27 stopni Celsjusza.