"Dziś i jutro czeka nas prawdziwy upał. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa!" - przestrzega w sobotnim wpisie na Twitterze RCB.

Jak przetrwać upał? Eksperci radzą

Eksperci radzą, by unikać wysiłku fizycznego, nosić nakrycie głowy oraz zostawiać dzieci i zwierząt w aucie. Przypomnieli też o stosowaniu kremów z filtrem UV oraz zamykaniu i zasłanianiu w ciągu dnia okien. "Nie pij alkoholu, bo odwadnia organizm; noś lekką i przewiewną odzież" - wskazano w poradniku "Jak przetrwać upał".

Reklama

Należy też - jak dodano - pić dużo niegazowanej wody i ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu.

Jak przypomniano na stronie internetowej RCB, upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. "W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13" - wskazano.

Skutki upału

Eksperci RCB zwrócili uwagę, że wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. "Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu" - przestrzegli. Przypomnieli, że jego objawy to m.in: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka czy szum w uszach.

RCB zaznaczyło, że upał wpływa też na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. "Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu" - podkreślono.

Reklama

W razie zauważenia objawów przegrzania organizmu, takich jak przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy, dreszcze należy zadzwonić pod 112 - radzi RCB.

autorka: Magdalena Jarco