Jutro kończy się pierwszy okres, na który została wprowadzona tymczasowa kontrola na granicy ze Słowacją - powiedział w czwartek w Jedynce Polskiego Radia szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Kontrola na granicy ze Słowacjąprzedłużona

Podkreślił, że jest już przygotowany projekt przedłużenia tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją o następne 20 dni, do 2 listopada

Reklama

Dzisiaj ogłosimy komunikat, że do 2 listopada tymczasowa kontrola zostanie przedłużona. Jest to zgodne z kodeksem Schengen. Taka jest procedura. Dziś też poinformujemy Komisję Europejską, że wchodzimy w drugi etap i przedłużamy tymczasową kontrolę. Są dobre wyniki, są jasne efekty. Nie będzie żadnych nielegalnych szlaków migracji przez Polskę - stwierdził Kamiński.

Od północy w środę (4 października) została tymczasowo wprowadzona kontrola na granicy ze Słowacją. Granicę można przekraczać przez 8 przejść drogowych i 3 kolejowe oraz 11 pieszych, nie wolno w innych miejscach - np. na górskich szlakach w Tatrach.

Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego. Przy wjeździe do Polski kontrolowany jest dowód lub paszport.

Autorka: Aleksandra Kuźniar