Kiedy śnieg w całej Polsce? IMGW: Już niebawem

Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, że śnieg może pojawić się już w połowie listopada. Zdaniem synoptyków w tym terminie "mogą pojawić się na nizinach opady śniegu oraz pokrywa śnieżna”. Według prognoz prawdopodobnie około 18 listopada może pojawić się w całej Polsce biały puch.

Opadom śniegu będzie towarzyszył także spadek temperatur.Słupki rtęci będą zdecydowanie na minusie, a około 19 listopada mogą wystąpić spadki temperatur nawet do minus 8 stopni Celsjusza.

Reklama

W górach już jest biało: Od kilku do kilkunastu centymetrów śniegu

IMGW podał informacje, że w środę na Kasprowym Wierchu zanotowano 13 cm śniegu, a na Śnieżce 10 cm białego puchu. Według prognoz Instytutu na szczytach Sudetów i wysoko w Karpatach spodziewany jest deszcz ze śniegiem i śnieg. Aktualnie jest przewidywały w Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Podobna sytuacja w Tatrach, tak również opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

Reklama

IMGW ostrzega kierowców: Na wymianę opon coraz mniej czasu

IMGW przestrzega na swoim koncie na platformie X, że na wymianę opon na zimowe zostało coraz mniej czasu. To już ostatni dzwonek dla tych kierowców, którzy jeszcze tego nie zrobili. Synoptycy z IMGW uważają, że "według predykcji modelu GFS w połowie listopada mogą pojawić się na nizinach opady śnieguoraz pokrywa śnieżna – czytamy w poście Instytutu.

Jak jest wiarygodność prognoz opartych na modelu GFS?

Zgodnie z informacjami podanymi przez IMGW prognoza średnioterminowa jest publikowana na podstawie wyników predykcji numerycznego modelu pogody GFS, a wyniki prezentowane na mapach podlegają codziennej aktualizacji. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że wskazane wartości mogą ulec pewnym zmianom. Dotyczy to szczególnie tych przypadków, kiedy prognozowana jest pogoda powyżej siedmiu dni, czyli w terminach odległych od terminu startu modelu.