Akcja miała charakter międzynarodowy. Była ukierunkowana na zwalczanie oszustw dokonywanych metodą "na wnuczka".

Dane potencjalnych ofiar brali z nekrologów

W komunikacie, jaki pojawił się na stronie CBŚP czytamy, że przestępcy dzwoniąc do poszkodowanych przedstawiali legendę o wypadku drogowym, w jakim miał brać udział ich członek rodziny.

Reklama

Przestępcy jednocześnie żądali natychmiastowej wpłaty wysokiej kaucji, która mogła uchronić wspomnianego członka rodziny przed aresztowaniem. Jak informują służby, wszystko wskazuje na to, że sprawcy chcąc ustalić informację o rodzinie potencjalnej ofiary, sięgali nawet do prasowych ogłoszeń z nekrologami, z których uzyskiwali dane żałobników zmarłego. Według śledczych roszczenia od poszkodowanych zwykle mogły przekraczać 100 tysięcy euro.

Międzynarodowa współpraca służb

W operacji koordynowanej przez Berlińską Policję Kryminalną we współpracy z Wydziałem 285 Berlińskiej Prokuratury uczestniczyli także policjanci z 16 landów i Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej. Oprócz nich w akcję zaangażowani byli także polscy funkcjonariusze z CBŚP oraz innych jednostek, a także służby z Austrii, Szwajcarii i Luksemburga. Działania odbywały się przy wsparciu Europolu.

W wyniku akcji zatrzymano 27 osób. Funkcjonariusze zapobiegli 74 przestępstwom związanym z oszustwami „na wnuczka” i wyłudzeniu około 5 milionów euro.

Reklama

Jak czytamy dalej w policyjnym komunikacie, możliwe było nie tylko zatrzymanie osób odpowiedzialnych za logistykę i odbieranie pieniędzy, ale także „telefonistów”.

Międzynarodowa akcja CBŚP / CBŚP

Telefony z Polski do Niemiec. Zlikwidowana centrala

Zlikwidowano między innymi „centralę” telefoniczną działającą w Warszawie. Zatrzymano dwie kobiety, w wieku 22 i 35 lat. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że podejrzane dzwoniły do potencjalnych ofiar w Niemczech.

W wynajętym domu policjanci znaleźli i zabezpieczyli między innymi laptopa, telefony komórkowe i karty telefoniczne wykorzystywane do tego procederu, a także dwa luksusowe zegarki warte ponad 90 tysięcy euro i 15 tysięcy euro w gotówce.

Zapobiegli wyłudzeniu 5 milionów euro / CBŚP

Podejrzani usłyszeli 29 zarzutów, wszczęto śledztwo

Zatrzymani usłyszeli łącznie 29 zarzutów usiłowania popełnienia oszustw. Prokurator wszczął także śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dokonywali oszustwa na terenie Polski i Niemiec. Wobec zatrzymanych został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Efektem operacji jest także zatrzymanie w Niemczech między innymi dwóch osób, czyli 48-letniej kobiety i 36-letniego mężczyzny, którzy mieli odebrać ponad 12 tysięcy euro w gotówce od 85-letniej ofiary. Niemieccy śledczy zarzucają tym zatrzymanym popełnienie również trzech innych przestępstw w różnych rejonach Niemiec.

Podczas operacji funkcjonariusze ustalali także szczegóły spraw oraz zbierali materiał dowodowy w celu wyjaśnienia innych tego typu przestępstw, do których dochodziło w Niemczech, Polsce, Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu oraz w innych krajach europejskich.

Sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Trwa ładowanie wpisu