7 grudnia gen. Jarosław Szymczyk zrezygnował ze stanowiska Komendanta Głównego Policji. Funkcję pełnił od 2016 r.

Mroczek pytany w poniedziałkowym wywiadzie, kto będzie nowym Komendantem Głównym Policji, poinformował, że w najbliższych dniach będą powoływane nowe osoby do kierownictwa Policji, komendant główny i trzech jego zastępców.

Reklama

"Przed trzecim stycznia będzie nowe kierownictwo w polskiej policji" - doprecyzował wiceminister.

Dopytywany, czy nowym szefem policji zostanie małopolski komendant wojewódzki Mariusz Dąbek, odpowiedział, że na razie nie będzie mówić o personaliach. Podkreślił, że kwestia wybuchu granatnika w siedzibie Komendy Głównej Policji musi zostać dokładnie zbadana.

Likwidacja CBA?

Mroczek odniósł się też do planów koalicji rządzącej wobec CBA. Podejmiemy działania - nie chcę tego przesądzać, bo to odpowiedzialność ministra koordynatora służb specjalnych Tomasza Siemoniaka - ale będziemy podejmować działania związane z przekształceniem, zmianami w tej służbie czy w ogóle likwidacją tej służby – powiedział wiceszef MSWiA, zastrzegając, że zakres działań tej służby, zadania antykorupcyjne muszą być realizowane. Rozwiązania prawne znajdziemy. Nie są łatwe – przyznał.

W czwartek Czesław Mroczek został powołany na stanowisko sekretarza stanu w MSWiA. Ma odpowiadać za służby mundurowe podległe MSWiA, czyli Policję, SOP, PSP i Straż Graniczną.