„Bardzo silny wiatr połączony z opadami śniegu utworzył duże depozyty na twardej warstwie, które stwarzają dodatkowe zagrożenie z racji bardzo słabego połączenia. Szlaki są nieprzetarte, nie zalecamy wyjść w wyższe partie Tatr” – czytamy w komunikacie TOPR.

Reklama

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Lawinowa trójka oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Na Kasprowym Wierchu leży 70 cm śniegu. Temperatura na szczycie spadła do -10 st. C., ale silny wiatr potęguje odczucie zimna. Dodatkowo wiatr powoduje zamiecie i zawieje śnieżne, które ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. W wielu miejscach potworzyły się głębokie zaspy, a miejscami na szlakach występują oblodzenia. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Niezbędne jest posiadanie sprzętu zimowego jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC – to jest detektor lawinowy, sonda i łopatka.