Tablica upamiętniająca getto żydowskie w Gdańsku została odsłonięta w grudniu 2023 roku przy ul. Podwale Przedmiejskie, w pobliżu ul. Owsianej. Na tablicy umieszczony został tekst w czterech językach: polskim, hebrajskim, angielskim i niemieckim. "W tym miejscu znajdował się spichlerz Czerwona Mysz, w którym latem 1940 roku niemieccy naziści utworzyli getto dla gdańskich Żydów" - głosi tekst na tablicy.

Reklama

"Pojawi się nowa"

Jak przekazała Marta Formella z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, zniszczona tablica zostanie zdemontowana, a w jej miejsce pojawi się nowa.

Sprawą zajęła się Komenda Miejska Policji w Gdańsku. - Na podstawie wpisu dotyczącego zniszczenia tablicy upamiętniającej getto w Gdańsku, który ukazał się na jednym z portali internetowych, policjanci zajęli się tą sprawą, pojechali na miejsce i potwierdzili ten fakt oraz wykonali oględziny. Trwają czynności w tej sprawie, ustalamy okoliczności tego zdarzenia - poinformowała oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku podinsp. Magdalena Ciska.