Prokuratura Rejonowa w Świdnicy wszczęła śledztwo w sprawie publicznego znieważenia konstytucyjnego organu Rzeczpospolitej Polskiej, poprzez namalowanie środkiem chemicznym na zabytkowym murze, otaczającym kompleks Kościoła Pokoju obraźliwych, wulgarnych napisów nawiązujących do symboliki nazistowskiej, a także uszkodzenia zabytku będącego dobrem o szczególnym znaczeniu dla kultury - przekazała w komunikacie asp. Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy.

Reklama

Do zdarzenia doszło w piątkowy wieczór 12 stycznia. Po zgłoszeniu policjanci przystąpili do poszukiwań sprawcy. Okazało się, że jest to 52-letni mieszkaniec miasta.

Mężczyzna został zatrzymany

Policjanci składają podziękowania dla mieszkańców Świdnicy za pomoc w ustaleniu sprawcy tego czynu, który 18 stycznia został zatrzymany w policyjnym areszcie - przekazała asp. Magdalena Ząbek.

Mężczyzna został zatrzymany w czwartek 18 stycznia, a dzień później usłyszał zarzuty; grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator rejonowy w Świdnicy Marek Rusin w środę powiedział, że śledztwo zostało wszczęte z urzędu z powodu publicznego znieważenia organu państwa, jakim jest prezes rady ministrów oraz z powodu zniszczenia cennego dla dziedzictwa kultury zabytku, którym jest mur świątyni.

Wysokie zagrożenie karą wynika z uszkodzenia tego cennego dla dziedzictwa kultury zabytku, bo taki czyn jest zagrożony karą aż do 10 lat więzienia. Za znieważenie grozi do dwóch lat, za zniszczenie mienia do 5 lat, a za zniszczenie zabytku do 8 lat. Sprawdziliśmy i ten mur jest wpisany jako zabytek na prezydencką listę pomników historii - powiedział prok. Rusin.

Reklama

Kościół wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Natomiast sam Kościół Pokoju w Świdnicy to największa barokowa, drewniana świątynia w Europie i od 2001 roku wpisana jest na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Prokurator poinformował, że na jego polecenie policjanci już w weekend wykonali czynności i między innymi zabezpieczyli monitoring, który może być pomocny w ewentualnej identyfikacji sprawców. Przesłuchany został też proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej.

Znieważające napisy

Znieważające napisy zawierają też symbolikę nazistowską: w nazwisku premiera zamiast litery „s” jest symbol formacji SS oraz swastyka. Sprawcy napisali: „J...ć Tuska”, „Tusk Hitlerek” i „Ch.. w PO i PSL”. Mur jest zabytkiem, więc zamalowanie napisów musi być skonsultowane z konserwatorem zabytków.