Grupa nastoletnich sportowców wraz z trenerem wybrała się na Kasprowy Wierch w trakcie śnieżycy. Według relacji ratowników nie posiadali oni stosownego zimowego ubrania ani odpowiedniego sprzętu do tego rodzaju turystyki.

Grupa została najpierw ogrzana w dyżurce TOPR na szczycie, a następnie bezpiecznie sprowadzona do schroniska na Hali Gąsienicowej.

Samotny turysta utknął w górach

Reklama

Ratownicy ruszyli także na pomoc samotnemu turyście, który utknął pod Ciemniakiem na Mułowej Przełęczy w masywie Czerwonych Wierchów.

Mężczyznę zastała śnieżyca ograniczająca widzialność i nie był w stanie samodzielnie wrócić na dół.

W Tatrach trzeci stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. W wyższych partiach Tatr panują niebezpieczne warunki turystyczne.

Na twardej, zlodowaciałej warstwie utworzyły się depozyty nawianego śniegu. Powoduje to niestabilność pokrywy śnieżnej i możliwość samoczynnego schodzenia lawin. Na szczytach opadom śniegu towarzyszy bardzo silny i porywisty wiatr.

"Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie TOPR.