Zakupiony przez Polskę samolot może wykrywać nadlatujące pociski manewrujące w promieniu kilkuset kilometrów. Jest wyposażony w nowoczesne radary, dzięki którym będzie mógł wykryć nawet bardzo nisko lecące rakiety, będące niewidoczne dla tych tradycyjnych odbiorników. Polska po raz pierwszy w historii dołączy do wąskiego grona państw dysponujących samolotami wczesnego ostrzegania.

Reklama

To pierwszy raz w historii, gdy będziemy narodowo wykorzystywali tego typu system. Samolot z przestrzeni powietrznej będzie obserwował wszystko, co znajduje się poniżej. Stacje radiolokacyjne mają tzw. kąty zakrycia, będące cieniem, w którym może znaleźć się obcy statek lotniczy. W chwili, gdy wynosimy się wyżej, mamy możliwość obserwacji każdego obiektu, który znalazłby się w sposób nieuprawniony w naszej przestrzeni - przekazał generał Kuptel.

Saab 340 AEW

25 lipca 2023 roku, polska Agencja Uzbrojenia podpisała kontrakt na zakup dwóch samolotów Saab 340 AEW. Kontrakt obok samych maszyn objął również wyposażenie naziemne, pakiet wsparcia logistycznego i wsparcie eksploatacji.

Samoloty wczesnego ostrzegania produkuje w Szwecji Saab; w ubiegłym roku szwedzkie siły zbrojne zamówiły od Saaba dwa samoloty wczesnego ostrzegania GlobalEye. Obecnie Szwedzi używają starszych samolotów Saab 340 AEW&C.